0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy Wiesz, że... ? - Klejnot zamknięty w wisience cz.1/2

Czy wiesz, że aby otrzymać surowe ziarno kawy, należy je najpierw wydobyć z owocu kawowca zwanego kawową wiśnią? Można to zrobić na co najmniej trzy sposoby nazywane metodami obróbki. Jeśli jesteś ciekaw, jak wpływają one na smak tego, co znajdziesz w Swojej filiżance, to ten wpis jest dla Ciebie.

Czy Wiesz, że... ? - Klejnot zamknięty w wisience cz.1/2

Na plantacji kawy przyszedł czas zbiorów. Owoce kawowca zwane wiśniami (ang. coffee cherries) w większości nabrały już soczystej czerwieni, dając znak plantatorowi, że są gotowe. Jak przystało na wysokiej jakości Coffee Seciality, zbiór odbywa się ręcznie. Plantator stosuje zbiór selektywny. Metoda jest bardzo pracochłonna, zbiera się bowiem tylko w pełni dojrzałe owoce, jednak gwarantuje ona najwyższą jakość surowca. Następnie, aby otrzymać kawowe ziarno, należy pozbyć się miąższu. Proces ten nazywamy metodą obróbki (ang. processing method) i może on być przeprowadzony na kilka sposobów. Metoda obróbki znacząco wpływa na smak kawy, a każdy szanujący się sklep z kawą powinien umieścić informację na jej temat.

Wyróżniamy dwie główne metody stosowane przez większość plantatorów:

  • obróbka sucha / naturalna (ang. dry/natural process)
  • obróbka mokra / kawa myta (ang. wet/washed process)


istnieje również trzeci sposób, który niejako łączy w sobie oba powyższe:

  • obróbka półmokra / miodowa (ang. semi washed lub honey/pulped natural process)


Przyjrzyjmy się kolejno każdej z nich i sprawdźmy, jak poszczególne metody wpływają na smak naszej kawy w filiżance.

Metoda Sucha, Naturalna (dry/natural process).

Proces ten przebiega naturalnie bez użycia wody. Doskonale dojrzałe owoce z ręcznego zbioru, trafiają na specjalne betonowe patia lub stoły ulokowane w pełnym słońcu. Aby proces przebiegał poprawnie, kawowe wiśnie muszą być dokładnie przebrane i pozbawione defektów, w przeciwnym razie mogłoby to rozpocząć procesy gnilne i wpłynąć niekorzystnie na smak finalnego produktu. Owoce suszą się naturalnie w słońcu przez około miesiąc, są regularnie mieszane i obracane tak, aby proces przebiegał równomiernie. Grabienie i obracanie ma jeszcze jedną funkcję, zapobiega powstawaniu grzybów czy pleśni. Kiedy ziarna osiągną ok. 10-12% wilgotności są gotowe. Ostateczna wilgotność surowej kawy jest bardzo ważna, gdyż przesuszone ziarna ulegałyby kruszeniu się, a te zbyt wilgotne zepsuciu i pleśnieniu co jest uważane za defekt.
Owoce kawowca obrabiane metodą suchą są ciemne, twarde i pomarszczone. Swój wygląd zawdzięczają wyschniętymi pozostałościami skórki i miąższu. Aby wyłuskać surowe ziarno, używa się najczęściej suchych młynów, a kiedy kawa jest już "czysta" dokonuje się ostatecznej selekcji i oceny jakości.

Ziarno kawy poddane obróbce na sucho.

Charakterystyczny wygląd ziaren poddanych obróbce na sucho.

Co odnajdziemy w kawie pochodzącej z obróbki na sucho?

Kawa pozyskiwana metodą na sucho charakteryzuje się mocnym, słodkim i ciężkim zapachem. Wypalone ziarno jest matowe, gładkie i pulchne z wyglądu. Wysokie body i wysoka słodycz, obecne nuty owocowe przypominające konfitury, na drugi plan może przebijać się czekolada lub kakao. Niska kwasowość i lekko winny posmak.

Jeśli powyższy profil smakowy spełnia Twoje preferencje, mogę polecić ci dwa produkty z naszego sklepu:

Obie kawy pozyskane są metodą na sucho, ręcznie selekcjonowane i pochodzą z upraw ekologicznych.

Jak widzisz, obróbka kawowych ziaren to kolejny, ważny element, wpływający na doznania sensoryczne zawartości naszej filiżanki.
O kolejnej metodzie pozyskiwania kawy "na mokro", przodującej w segmencie Kaw Speciality przeczytasz w drugiej części artykułu, dostępnej tutaj: 
Czy Wiesz, że... ? - Klejnot zamknięty w wisience 2/2

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. 
Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #nasucho #obrobkakawy #naturalprocess

Kategoria: Disco