0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy Wiesz, że... ? - Klejnot zamknięty w wisience 2/2

Dziś chciałbym zapoznać Cię z kolejną metodą, pozyskiwania kawowych ziaren - metodzie "na mokro". Większość kaw segmentu Speciality pochodzi właśnie z obróbki metodą "na mokro". Kawy "myte" są delikatniejsze w smaku, mają niższe body z wyraźnie zaznaczoną kwasowością. Są bardziej wytrawne i czyste w smaku.

Czy Wiesz, że... ? - Klejnot zamknięty w wisience 2/2

W poprzednim artykule pisałem o metodzie obróbki kawy "na sucho", jeśli przeoczyłeś ten wpis na naszym blogu odsyłam do linku:  Czy Wiesz, Że... ? - Klejnot Zamknięty W Wisience Cz.1/2

Metoda Mokra / Kawa Myta (ang. wet/washed process)

Tuż po zbiorze kawowe wiśnie trafiają do maszyny zwanej z ang. depulper. Jest to rodzaj swoistej tarki obrotowej, która zdziera skórkę oraz część miąższu z owocu. Następnie kawa trafia do młyna wodnego, w którym wypłukiwane są pozostałości miąższu. Kolejne bębny i system rynien oczyszcza i sortuje kawę. Ziarna z defektem są zazwyczaj lżejsze, unoszą się na powierzchni wody, są odławiane i usuwane. Tak przygotowany surowiec trafia do zbiorników fermentacyjnych, w których spędza około 24 godziny w zależności od rodzaju i pochodzenia. Kolejna płukanka, w efekcie której, otrzymujemy całkowicie "czyste", zielone ziarno.
Teraz należy je wysuszyć. "Umyte" ziarna kawy, suszy się w promieniach słońca na betonowych patiach lub stołach, analogicznie jak w metodzie na sucho. Podczas suszenia ziarno jest wielokrotnie grabione i obracane dla zachowania równomierności. Tak przygotowany surowiec jest nazywany kawą pergaminową, gdyż ziarna często otacza pergaminowa osłonka. Opcjonalnie może zostać poddane łuskaniu i polerowaniu. Proces ten usuwa resztki łuski, jednak nie ma on większego wpływu na smak naszej kawy, wszak podczas wypału i tak większość pergaminu zostanie usunięta. Następnie ziarno poddawane jest Q-Gradingowi, czyli klasyfikacji uwzględniającej jego wielkość i oceniane jakościowo.

Ziarno kawy poddane obróbce na mokro.

Zielone ziarno kawy pozyskane metodą na mokro i wysuszone.

Jak smakuje kawa z obróbki na mokro?

Usunięcie słodkiej owocni, już na początku procesu pozyskiwania ziarna kawowca, znacząco wpływa na smak kawy, jaką znajdziemy finalnie w Swojej filiżance. Kawy "myte" są delikatniejsze w smaku, mają niższe body z wyraźnie zaznaczoną kwasowością. Są bardziej wytrawne i czyste w smaku. Znajdziemy w nich nuty cytrusowe, ziołowe, herbaciane, często także maliny, śliwki lub owoce leśne. Kawy pozyskiwane metodą na "mokro" są dużo mniej obciążone ryzykiem występowania defektów w postaci pleśni czy niekontrolowanej fermentacji, która może występować w kawach pozyskiwanych "na sucho". Większość kaw segmentu Speciality pochodzi właśnie z obróbki metodą "na mokro".

Także w naszym sklepie, znajdziecie całą gamę kaw "mytych". Flagowi przedstawiciele to:

Oraz wiele innych, wszak "kawy myte" stanowią większość oferty sklepu LandCafe. Znajdziesz ich co najmniej kilka w każdej z kategorii.

Powyższe metody obróbki kawy to światowy standard, jest jednak coś jeszcze, pomiędzy obróbką "na sucho" i "na mokro". 
Metody pulped-natural, honey i semi-washed.
Są to metody wykorzystujące kombinacje pomiędzy metodą na sucho i mokro. Początkowo owoce kawowca poddane są procesowi zerwania skórki i części miąższu, następnie owoce rozkładane są w słońcu, gdzie fermentują i schną. Podczas tego procesu wyglądem przypominają ziarna posklejane miodem, skąd wzięła się nazwa (ang. honey). Kawy pozyskiwane metodami semi-washed, są bardziej słodkie z uwagi na dużą koncentrację naturalnych cukrów, występujących w procesie suszenia, przenikających do ziarna. Znajdziemy w nich także wiele przyjemnej, owocowej kwasowości, będą również delikatniejsze w smaku, w stosunku do kaw pozyskanych metodą "na sucho". Kawy typu pulped-natural, honey i semi-washed stanowią ułamek w całym segmencie z uwagi na długotrwały, pracochłonny i obarczony wysokim ryzykiem proces, za który klient musi zapłacić nieco więcej. Nie jest to jednak ostatnie słowo, cały czas bowiem producenci eksperymentują i już mówi się w branży o tzw. "czwartej fali", gdzie do fermentacji zaprzęgane są specjalne szczepy drożdży winnych. To pokazuje, że ostatnie słowo nie zostało jeszcze powiedziane i możemy spodziewać się w przyszłości, wielu niespodzianek na tym polu.

Obróbka kawowych ziaren to kolejny, ważny element, wyraźnie wpływający na doznania sensoryczne zawartości tego, co znajdziemy w filiżance świeżo palonej kawy. Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat, zapraszam więc do wpisywania komentarzy.

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. 
Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #namokro #obrobkakawy #washedprocess

Kategoria: Disco