0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy Wiesz, Że... ? - Mielenie Kawy.

Czy Wiesz, że odpowiednio zmielone ziarna kawy mogą poprawić jej smak nawet o 50%. Zobaczmy zatem jak właściwie obchodzić się ze świeżo wypalonymi ziarnami tak, aby wydobyć maksymalnie dużo dobroci, które zamknęła w nich dla nas natura. Sprawdź jak mielenie kawy wpływa na jej smak i dowiedz się jak to właściwie robić.

Czy Wiesz, Że... ? - Mielenie Kawy.

Pierwsza podstawowa zasada!
Zawsze mielimy ziarna kawy bezpośrednio przed ich zaparzeniem i tylko tyle ile w danym momencie potrzebujemy.

Standardowo przyjmuje się 7 gramów kawy na 100 mililitrów wody, a w przypadku espresso z 7 gramów kawy powinniśmy otrzymać ok. 25 mililitrów naparu. Nigdy, przenigdy nie mielimy kawy na zapas. Rozdrobnione cząstki kawowych ziaren bardzo szybko reagują z powietrzem z otoczenia i ulegają utlenieniu. Proces ten postępuje tak szybko, że po około 20 minutach od zmielenia ucieka połowa aromatu naszej kawy. Nie pomoże tu również próżniowe pakowanie, zmielona kawa zaraz po otwarciu opakowania zacznie się utleniać.
Warto również wspomnieć, iż bardzo często kawa mielona (zwłaszcza ta marketowa z dużych koncernów) zawiera różne wypełniacze. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego kawa mielona jest tańsza od ziarnistej? Trzeba przecież posiadać młyn, ktoś musi go obsługiwać, zużywa się energie, etc. Sceptycy odpowiedzą, że to kwestia ilości, mielonej sprzedaje się więcej, więc jest tańsza. Otóż nie do końca. Typowym wypełniaczem tanich kaw mielonych są np. wytłoki marchwi lub palone ziarna zbóż. Nie trudno się domyślić, iż dodanie kilku % takich specyfików w dużej skali pozwala znacznie obniżyć koszt. Jak wpłynie to na smak, nie muszę chyba opisywać.

Kiedy znamy już właściwe proporcje i wiemy, ile zmielonej kawy potrzebujemy, warto zastanowić się, w jaki sposób zmielić nasze świeżo wypalone ziarna  i czym.

Jedynym słusznym wyborem będą młynki żarnowe z regulacją, najlepiej płynną o jak największej dokładności. Jeśli chcemy przyrządzić dobrą kawę, bez odpowiedniego młynka nie uda się tego zrobić. Możemy zmielić oczywiście kawę młynkiem nożowym, jednak najczęściej z uwagi na wysokie obroty, nasze ziarna zostaną przegrzane. Nie uzyskamy również równej gradacji oraz pozbawieni będziemy, jakiejkolwiek kontroli, a więc za każdym razem nasza kawa będzie zmielona inaczej. Jeśli jesteście zmuszeni używać młynków nożowych, mielcie kawę krótkimi, pulsacyjnymi skokami, a w najbliższym czasie zaplanujcie zakup odpowiedniego urządzenia.
Obecnie na rynku dostępnych jest cała masa młynków żarnowych, a ich ceny wahają się od stu paru złotych do kilku tysięcy. Możemy wybierać do woli: młynki ręczne, elektryczne, z regulacją skokową i płynną, żarnem stalowym lub ceramicznym. Tak naprawdę ograniczeniem może być tu jedynie cena, jednak za kilka set złotych jesteśmy w stanie kupić naprawdę porządny młynek, który posłuży długie lata.
Zaryzykuję stwierdzenie, że młynek ważniejszy jest niż urządzenie, w którym zaparzymy świeżo zmieloną kawę i ma on dużo większy wpływ na jakość i smak otrzymanego naparu. Warto również zaopatrzyć się w dokładną wagę, dzięki której odmierzymy odpowiednie proporcje kawy i wody. Ktoś może zarzucić mi, iż przesadzam i że takie robienie kawy jest dla snobów, ale wielu doświadczonych kawoszy przyzna mi rację, bo wie jak wiele może zmienić takie "aptekarskie" podejście. To trochę tak jak z wykwintną potrawą lub dobrym ciastem, jeśli chcemy, aby było w punkt, twardo trzymamy się proporcji składników, właściwej temperatury przygotowania i przepisu. Dokładnie tak samo jest z kawą, jeśli chcemy uzyskać najwyższej jakości napój, powinniśmy pilnować proporcji.

Mamy już odmierzoną porcję świeżo palonych ziaren, mamy odpowiedni młynek, co teraz?
Kolejny czynnik to właściwa gradacja mielenia. Załączona do artykułu infografika pokazuje, że stopień mielenia determinuje urządzenie, w jakim zaparzymy naszą kawę.

Ogólna zasada jest prosta, im dłużej trwa ekstrakcja, tym grubszy powinien być przemiał.

Wyjątkiem od tej reguły jest kawa parzona w tyglu, tu drobiny kawy powinny być jak najdrobniejsze, konsystencji mąki.

Zobaczmy zatem, jak wygląda to w praktyce.

  • Kawa parzona w prasce, tzw. french press. Kawę mielimy grubo, jej konsystencja powinna przypominać gruboziarnisty piasek. Sitko praski powinno zatrzymać fusy.
  • Kawy parzone metodami alternatywnymi, przelewowymi. Urządzenia, jakimi możemy się posłużyć to Drip, Chemex, Ekspres Przelewowy etc. Kawa parzona w ten sposób powinna być zmielona grubo, choć nieco drobniej niż w przypadku praski. Gradacja przypomina piasek lub cukier.
  • Kawy parzone w kawiarce, makinetce (Moka) lub Aeropresie. Powyższe metody wymagają kawy zmielonej średnio. Konsystencja nieco drobniejsza od kryształków cukru.
  • Ekspres automatyczny lub kolbowy. Powyższe urządzenia parzą kawę w krótkim czasie pod wysokim ciśnieniem. Nasze ziarna powinny być zmielone drobno i być gładkie w dotyku. Warto także odpowiednio ubić kawę w kolbie.
  • Kawa parzona w tyglu. Tu kawa powinna być bardzo drobna, konsystencji mąki lub pudru.

 

Jak czyścić młynek?

Jeżeli posiadamy ręczny młynek z ceramicznym żarnem należy go rozłożyć i wypłukać wodą. Po osuszeniu będzie gotowy do mielenia kolejnej porcji.
Jeśli jednak posiadamy młynek elektryczny, sprawa nieco się komplikuje. Dość dobrym sposobem będzie tu zmielenie ziaren ryżu. Ryż nie jest tak tłusty, jak kawa i skutecznie oczyści nasze żarna z pozostałych na nich cząstek kawy.

Jak widzisz, właściwa regulacja młynka jest kluczowa i ma ogromny wpływ na smak naparu. Nie bój się eksperymentować! Kręć pokrętłem i sprawdź, jak wpływa to na smak Twojej Kawy. Napisz w komentarzu, jakie są efekty twoich eksperymentów, czy zawsze trzymasz się wytycznych, a może świadomie łamiesz zasady?

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. 
Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy

Kategoria: Disco