0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy Wiesz, że... ? - Najlepsza Kawa świata.

Witajcie :) Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o kawie Specialty, punktacji SCAA i Q Graderach, czyli o całym procesie, który musi przejść ziarno kawy, aby zasłużyć na miano Specialty - Najlepszej Kawy.

Czy Wiesz, że... ? - Najlepsza Kawa świata.

Kto ocenia jakość kawy?

Kawa Specialty (poprawną formą jest również speciality) to kawa najwyższej jakości, oceniana przez Q Greaderów, kiperów, czyli sędziów sensorycznych, którzy korzystając ze swej rozległej wiedzy i wyjątkowego talentu oceniają próbki kawy i kwalifikują jej jakość. Licencję Q Gradera nadaje światowa organizacja Coffee Quality Institute (CQI, http://www.coffeeinstitute.org/). Kawa poddawana ocenie klasyfikowana jest wg. 100 punktowej skali, standaryzowanej przez SCAA (Specialty Coffee Association of America - http://scaa.org).The Specialty Coffee Association jest organizacją non-profit, która reprezentuje kawowych specjalistów, od producentów po baristów na całym świecie. Aby dołączyć do tego elitarnego grona i otrzymać certyfikat Q Arabica Grader należy zdać niezwykle trudny, dwudziestostopniowy egzamin. Jako ciekawostkę powiem Wam, że w Polsce na miano Q Gradera zasłużyło do roku 2017 jedynie 5 osób. Jak widzisz to naprawdę bardzo elitarne grono, a jego pozytywna ocena kawy jest nie lada wyróżnieniem.

Jak ocenia się kawę?

Po pierwsze ocenie podlega surowe ziarno. Na tym etapie sprawdza się czy próbka nie zawiera, kamieni, patyków, ciał obcych. Jaka jest jakość ziarna, czy nie są zgniłe, sfermentowane, niedojrzałe, pęknięte lub uszkodzone przez insekty. Kolejno sprawdza się kolor i zapach. Wszystkie defekty są skrupulatnie zliczane, a poważne defekty od razu dyskwalifikują je z segmentu Speciality. Ocenione ziarna dzieli się na grupy jakościowe:

  • Specialty - ziarna najwyższej jakości, Gourmet. Dopuszczalne jest do 5 drobnych defektów.
  • Premium - jakość bardzo dobra. Dopuszczalne jest do 8 defektów, możliwy jeden poważniejszy.
  • Exchange - jakość dobra. Tu dozwolone jest do 23 defektów, możliwe poważniejsze defekty.
  • Bellow Standard - poniżej standardu. Kawy posiadające do 86 defektów, również poważne są dopuszczalne.
  • OFF - zła jakość, odpad. Kawy ocenione jako off posiadają powyżej 86 defektów.

 

Jak myślicie, czy kawy ocenione jako odpad są wyrzucane? Nie!! Nie trafiają one na śmietnik, a do większości dużych, przemysłowych palarni, gdzie traktowane są wysoką temperaturą, aby "zgubić" nadmierny kwas i niedoskonałości. Później pakuje się je w atrakcyjne opakowania, dokłada szczyptę magii w postaci marketingu i sprzedaje na sklepowej półce. Najśmieszniejsze jest to, że często zapłacicie za nie podobnie jak za kawę jakości Premium czy nawet Specjalty, bowiem najwięcej w ich cenie waży ów "magiczny marketing". Jeżeli chcecie mieć pewność dobrej jakości, zwróćcie uwagę na to, od kogo kupujecie kawę i jakie informacje podaje producent na opakowaniu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poprzednich moich wpisach.

Kawa Prosto Z Palarni

Czy Wiesz, Że... ? - Opakowanie I Etykieta.

Czym jest zatem Coffee Specialty ?

Skoro już wiesz, kto ocenia kawowe ziarna i w jaki sposób, pora przejść do meritum, czyli kaw jakości Gourmet, określanych jako Specialty. Kawy zakwalifikowane jako Specialty to te, które uzyskały od 80 do 100 punktów w pierwszej ocenie. Teraz ziarno jest wypalane i oceniane w Cuppingu, czyli ocenie sensorycznej. Oceniany jest aromat, posmak, kwasowość, słodycz, cielistość i balans. Próbka kawy może zdobyć do 100pkt i aby zaliczyć ją do Specialty musi otrzymać ich minimum 80. Q Graderzy wpisują poszczególne oceny na specjalnej, standaryzowanej karcie. Próbki poddane testom muszą być wypalone w określony sposób i w określonym czasie. Również jakość wody, jej temperatura i proces parzenia jest ściśle określony standardem SCAA. Po zakończeniu oceny Kawy Speciality, punktowane są następująco:

  • 80-84,99 pkt - bardzo dobra
  • 85-89,99 pkt - doskonała
  • 90-100 pkt - wybitna

 

Jak Widzisz Najlepsze Kawy Świata są naprawdę surowo oceniane przez elitarnych specjalistów, a ich jakość gwarantowana przez światowe standardy SCAA.

Czy kawa Specialty musi być droga?

Niekoniecznie. Istnieją oczywiście super drogie ziarna, pochodzące z mikrolotów. Jednak w segmencie kaw Specialty można znaleźć również ziarno w przystępnej cenie, często zbliżonej do kaw komercyjnych ze sklepowej półki. Kawy Specialty dostępne są w cenach już od 100zł za kilogram. Przykładem mogą, być kawy oferowane w naszym sklepie internetowym - LandCafe.pl, które otrzymały ponad 80 pkt. Kawy Specialty znajdziesz tutaj -> Kawa Specialty

Gorąco zachęcam Cię do samodzielnego przetestowania proponowanych przez nas kaw Speciality i wejścia do świata, gdzie kawa smakuje nieco inaczej. Znajdziesz w nich nuty kwiatowe, owocowe, doskonały balans i wyrafinowaną delikatność. Nie wsypuj ich jednak do ekspresu automatycznego! Kawy te najlepiej będą smakowały z kolby lub parzone metodami alternatywnymi w Dripie lub Chemeksie. Z pewnością zbędnymi elementami będą tu cukier czy mleko, ponieważ Kawa Speciality oferuje coś zupełnie innego. Słodycz i smak, który skomponowała natura.

Zachęcam Cię do przedstawienia swoich odczuć smakowych i opinii w komentarzach pod tym wpisem.
Jeżeli jest on dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij.

Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #coffeespecialty #speciality #coffee #kawadlakonesera

Kategoria: Disco