0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy wiesz, że... ? - Tłuszcz w Kawie.

Czy wiesz, że, kawa zawiera od 7 do 17% tłuszczu? Nie musisz się jednak przejmować, ponieważ tłuszcz występujący w kawie ma dobroczynne działanie na organizm. Jeśli chcesz, aby Twoja kawa zawierała mniej lub więcej tłuszczu w filiżance naparu, są na to sposoby.

Czy wiesz, że... ? - Tłuszcz w Kawie.

Czy wiesz, że, kawa zawiera od 7 do 17% tłuszczu?
Jeśli kupisz dobrą, świeżo paloną kawę to często, po jej zaparzeniu możesz zaobserwować pływające na powierzchni "oczka tłuszczu" - jak w rosole :) Tak, to tłuszcz zawarty w kawie, a dokładniej: arachinowy, behenowy, linolowy, linolenowy, oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6.

Nie musz się jednak przejmować, ponieważ ich występowanie ma dobroczynne działanie na organizm. Pomagają one zrzucić zbędne kilogramy - sprawdzą się zwłaszcza w walce z otyłością brzuszną. Dodatkowo regulują pracę układu sercowo-naczyniowego, poziom cholesterolu, oraz pracę przewodu pokarmowego. Wzmacniają układ odpornościowy, a także zapobiegają nowotworom.

Aby jednak właściwości tłuszczy kawowych działały pozytywnie na nasz organizm musi być spełniony jeden warunek - właściwa temperatura palenia kawowych ziaren. Dlatego właśnie tak ważny jest staranny i odpowiedni proces palenia kawy. Działanie zbyt wysokiej temperatury sprawia, że dobroczynny tłuszcz zawarty w kawie, zostanie zamieniony w związki szkodliwe, co często ma miejsce w kawach palonych przemysłowo w dużych fabrykach.

Jeśli chcesz, aby Twoja kawa zawierała mniej lub więcej tłuszczu w filiżance naparu, są na to sposoby.
Kawa filtrowana zawiera mniej tłuszczu. Jeśli chcesz otrzymać napój z jego niższą zawartością, zaparzaj kawę z użyciem filtrów papierowych metodą przelewową w dripie, chemexie czy ekspresie przelewowym. Niższa temperatura parzenia, poniżej 80°C sprawi, że tłuszcze w większości pozostaną w kawowych fusach.
Jeśli jednak chcesz, aby w Twojej filiżance znalazło się więcej dobroczynnych tłuszczy, zaparz kawę w makinetce lub ekspresie ciśnieniowym. Wyższa temperatura i drobne mielenie sprawi bowiem, że wyekstrahujemy ich maksymalną ilość, choć i tak zostanie ich w fusach jeszcze sporo.

A jaką kawę Ty wolisz? Z oczkami jak w rosole czy raczej bez nich? Skomentuj wpis.

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. 
Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)


#kawazpodrozy #landherba

Kategoria: Disco