0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy wiesz, że... ? - Tłuszcz w Kawie.

Czy wiesz, że, kawa zawiera od 7 do 17% tłuszczu? Nie musisz się jednak przejmować, ponieważ jego występowanie ma dobroczynne działanie na organizm. Jeśli chcesz, aby Twoja kawa zawierała mniej lub więcej tłuszczu w filiżance naparu, są na to sposoby.

Czy wiesz, że... ? - Tłuszcz w Kawie.

Czy wiesz, że, kawa zawiera od 7 do 17% tłuszczu?
Jeśli kupisz dobrą, świeżo paloną kawę to często, po jej zaparzeniu możesz zaobserwować pływające na powierzchni "oczka tłuszczu" - jak w rosole :) Tak, to tłuszcz zawarty w kawie, a dokładniej: arachinowy, behenowy, linolowy, linolenowy, oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6.

Nie musz się jednak przejmować, ponieważ ich występowanie ma dobroczynne działanie na organizm. Pomagają one zrzucić zbędne kilogramy - sprawdzą się zwłaszcza w walce z otyłością brzuszną. Dodatkowo regulują pracę układu sercowo-naczyniowego, poziom cholesterolu, oraz pracę przewodu pokarmowego. Wzmacniają układ odpornościowy, a także zapobiegają nowotworom.

Aby jednak właściwości tłuszczy kawowych działały pozytywnie na nasz organizm musi być spełniony jeden warunek - właściwa temperatura palenia kawowych ziaren. Dlatego właśnie tak ważny jest staranny i odpowiedni proces palenia kawy. Działanie zbyt wysokiej temperatury sprawia, że dobroczynny tłuszcz zawarty w kawie, zostanie zamieniony w związki szkodliwe, co często ma miejsce w kawach palonych przemysłowo w dużych fabrykach.

Jeśli chcesz, aby Twoja kawa zawierała mniej lub więcej tłuszczu w filiżance naparu, są na to sposoby.
Kawa filtrowana zawiera mniej tłuszczu. Jeśli chcesz otrzymać napój z jego niższą zawartością, zaparzaj kawę z użyciem filtrów papierowych metodą przelewową w dripie, chemexie czy ekspresie przelewowym. Niższa temperatura parzenia, poniżej 80°C sprawi, że tłuszcze w większości pozostaną w kawowych fusach.
Jeśli jednak chcesz, aby w Twojej filiżance znalazło się więcej dobroczynnych tłuszczy, zaparz kawę w makinetce lub ekspresie ciśnieniowym. Wyższa temperatura i drobne mielenie sprawi bowiem, że wyekstrahujemy ich maksymalną ilość, choć i tak zostanie ich w fusach jeszcze sporo.

A jaką kawę Ty wolisz? Z oczkami jak w rosole czy raczej bez nich ?
Skomentuj wpis i podziel się z innymi.

#kawazpodrozy #landherba

Kategoria: Disco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail w celu wysyłania treści marketingowych przez landcafe.pl zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. ze zm. (tekst jednolity: Dz.U.2016.922 z dnia 28.06.2016 r.).