0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy Wiesz, Że... ? - Wyżyny Kawowego Smaku.

Czy wiesz, że wysokość uprawy kawowca to kolejny ważny składnik kawowego terroiru. Każdy szanujący się sklep z kawą podaje wysokość upraw, z których pochodzą oferowane do sprzedaży ziarna. Dlaczego ta informacja jest tak ważna i co na jej podstawie możemy stwierdzić? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym wpisie i pomóc Ci wspiąć się na wyżyny kawowego smaku.

Czy Wiesz, Że... ? - Wyżyny Kawowego Smaku.

Z moich poprzednich artykułów mogłeś dowiedzieć się, dlaczego oferowane w naszym sklepie internetowym kawy, mają tak różnorodne profile smakowe i co decyduje o danych nutach sensorycznych. Wiesz już co to jest Terroir, Pas Kawowy i dlaczego kawy z Afryki są inne od tych z Ameryki południowej. Dzisiejszy artykuł jest rozwinięciem tematu.

Jeśli przeoczyłeś poprzednie wpisy lub dopiero odnalazłeś LandCafe.pl, znajdziesz je tutaj:

 

Wbrew powszechnie panującej opinii, kawowce nie są roślinami pełnego słońca. Mimo iż kawa uprawiana jest w tzw. Pasie Kawowym, który rozciąga się pomiędzy zwrotnikiem Raka a Koziorożca, czyli w strefie klimatu tropikalnego lub subtropikalnego, to kawowce nie przepadają za piekielnymi upałami. Optymalna temperatura uprawy Arabiki oscyluje w okolicach 20-25°C. Robusta jest mniej wybredna, toleruje większą rozpiętość temperaturową i ma mniejsze wymagania.

Na jakich wysokościach uprawia się kawę na świecie?

Kawa uprawiana jest na wysokościach od 0 do 2500 m n.p.m. Wyróżniamy tu dwa rodzaje upraw:

  • 0 - 900 m n.p.m. - uprawy nizinne 
  • 900 - 2500 m n.p.m. - uprawy wyżynne

Im wyżej, tym bogatszy smak!

Dlaczego tak się dzieje? Kluczem jest tu temperatura. Im wyższa, tym szybciej rośliny rosną, a owoce szybciej dojrzewają. Krótki czas nie działa tu jednak zbyt korzystnie na walory smakowe. Ziarna z plantacji nizinnych mają mniejszą gęstość, są bardziej "miękkie". Szybko zachodzące procesy przemiany materii w roślinie, nie pozwalają również na rozwinięcie pełnego bukietu smakowego. Dodatkowo w ciepłym i wilgotnym klimacie, są dużo bardziej narażone na szkodniki i choroby. Konsekwencją tego jest wytwarzanie większej ilości gorzkiej Kofeiny i innych związków, naturalnego mechanizmu obronnego roślin. Jak nie trudno się domyślić, wszystkie te czynniki, wpływają na smak kawy i powodują, że kawa pochodząca z nizin jest zazwyczaj prostsza i uboższa w smaku.

Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku plantacji wyżynnych. Na wysokości powyżej 900 m n.p.m. jest już znacznie mniej upalnie, również występuje tu mniej szkodników. Krzewy kawowca rosną i dojrzewają znacznie wolniej. Taki powolny wzrost sprawia, że ostateczna koncentracja składników smakowych jest dużo większa, a ziarna twardsze i cięższe. Również ilość i intensywność opadów jest mniejsza, a składniki znajdujące się w ziemi, są mniej wypłukiwane i bardziej skoncentrowane. Przekłada się to, podobnie jak w przypadku wina, na pełny wachlarz profili smakowych. Znajdziemy tu całą gamę nut kwiatowych, tropikalnych owoców, czy nawet przypraw. Smak jest pełny, wyrafinowany, szlachetny, a goryczka łagodniejsza.

Czy da się wyhodować dobrą, pełną smaku kawę na nizinach?

Naturalnie jak zawsze występują wyjątki od reguły i na plantacjach położonych w niższych partiach kawowego terroiru, również można osiągnąć wspaniałe rezultaty. (Pomijam oczywiście plantacje przemysłowe, na których szybka wegetacja roślin jest atutem jedynie ekonomicznym, ponieważ daje szybsze plony, a co za tym idzie większy zysk, jednak smak jest tu sprawą drugorzędną).
Przy odrobinie sprzyjających warunków i odpowiednio prowadzonej uprawie, również kawa pochodząca z nisko położonych plantacji, może być pełna smaku i aromatu. Sprzyjającymi elementami są tu oceaniczne otoczenie i towarzystwo innych roślin, dających ochronę przed palącym słońcem. Kawa jest rośliną, która lubi zacienione miejsca. W cieniu drzew, krzewy kawowca rosną spokojniej, a sąsiedztwo innych gatunków roślin, często wpływa na koncentrację specyficznych nut smakowych. Takie oddziaływanie terroiru sprawia, że typowe dla danego regionu profile smakowe, mogą czasami znacząco odbiegać od głównego trendu, a efekt końcowy potrafi pozytywnie zaskoczyć. Przykładem może być tu hawajska Kona czy Brasilia Santos.
Pomimo przymiotów uprawy nizinnej daje się w nich znaleźć pożądane nuty i stosunkowo bogaty bukiet.

Jeśli szukasz dobrej, pełnej aromatów kawy z plantacji nizinnych, zwracaj szczególną uwagę na jej jakość i pochodzenie. Duże ziarna świadczą o wysokiej jakości surowca i odpowiednio prowadzonej uprawie. Kawy z nizin, jak oferowana w naszym sklepie Brasilia Santos, są idealnym punktem wyjścia w poszukiwaniu kawowego ideału. Wybierając stopniowo, kawy rosnące w wyższych partiach terroiru, zaczniesz odkrywać nowe nuty, uczyć się wrażliwości sensorycznej i z czasem osiągniesz wyżyny kawowego smaku.
Życzę Ci wielu smakowych doznań w tej wspaniałej i aromatycznej podróży.

Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, daj łapkę w górę, zostaw komentarz lub podziel się wiedzą ze znajomymi udostępniając wpis.

Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy

Kategoria: Disco