0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Jak właściwie przechowywać kawę? |Zapytaj o Kawę#2|

Jak, gdzie i w czym właściwie przechowywać ziarna kawy po otwarciu opakowania? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w dzisiejszym odcinku serii "Zapytaj o Kawę".

Jak właściwie przechowywać kawę? |Zapytaj o Kawę#2|

Witam Cię w kolejnym odcinku naszego kawowego vloga. W dzisiejszym odcinku serii "Zapytaj o kawę" pytanie zadane przez użytkownika z Instagrama - g_o_t_o_w_a_n_i_e , w którym pyta: "W czym, jak i gdzie przechowywać ziarno tak by nie traciło na swojej wartości po otwarciu?"

Z dzisiejszego odcinka kawowego vloga dowiesz się:

  •  W jakich pojemnikach przechowywać ziarna kawy
  •  Gdzie najlepiej trzymać kawę
  •  Czy warto trzymać kawę w lodówce
  •  Podstawowe błędy przechowywania kawy
  •  Jakie opakowania do kawy są najlepsze

Obejrzyj wideo i poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące włąściwego przechowywania kawy.

Chcesz poznać odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania? Napisz do mnie mailem, w wiadomości na messenger lub po prostu skomentuj film. Być może w następnym odcinku odpowiem właśnie na Twoje pytania dotyczące kawy :)

Jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy, daj temu wyraz lajkiem na Facebook, zasubskrybuj kanał na YouTube lub podziel się informacjami ze znajomymi.

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera.
Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały.
Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

 


 

Jeżeli wolisz czytać, zamiast oglądać vlog na youtube, to poniżej znajdziesz pełny tekstowy zapis tego odcinka, tzw. transkrypt.

Cześć!! Z tej strony Łukasz z LandCafe.pl, a to jest seria "Zapytaj o Kawę”, w której odpowiadam na Wasze pytania odnośnie kawy.

Pierwsze pytanie napisał profil na Instagramie - "GOTOWANIE" – link: https://www.instagram.com/g_o_t_o_w_a_n_i_e/
Pytanie brzmi:

W czym, jak i gdzie przechowywać ziarno tak, aby nie traciło swojej wartości zaraz po otwarciu?

Odpowiedź na Twoje pytanie jest bardzo prosta. Najlepiej przechowywać w oryginalnych opakowaniach. Nasze posiadają taką zrywkę, która ułatwia otwieranie. Spróbuję to otworzyć. Otwieramy to w ten sposób. Tutaj mamy zapinkę strunową i możemy sobie kawkę wsypać do ekspresu bądź do młynka. Odmierzoną porcję. Następnie możemy to sobie elegancko zapiąć i tak przechowujemy to w suchym i chłodnym miejscu. Czyli jakaś szuflada w kuchni... tak, żeby nie padało słońce, nie działała na to ani wysoka, ani za bardzo niska temperatura też. To jest... - Słuchajcie... Najlepszy sposób.

Co zrobić w momencie, kiedy się pomylimy albo na przykład, źle nam się otworzy to tutaj i nam się coś urwie? Albo ta zapinka nie będzie działać, strunowa. Albo po prostu z pośpiechu, co mi się zdarza, zrobicie - o tak - w ten sposób - [PYK] [przypadkowe obcięcie nożyczkami zapinki strunowej]. No i tego już teraz nie zamkniemy. Możecie użyć takiego kuchennego klipsa, zwinąć to sobie. O w ten sposób, lub jeśli kupujecie kawę gdzie indziej, gdzie nie ma takich świetnych opakowań jak nasze. No to wtedy sobie zapinacie. Ooo na taką spineczkę i to też jest poprawne jak najbardziej. To się sprawdzi, to będzie fajne i to wam będzie działać.

Słoiki do przechowywania kawy... bo też jest pytanie o słoiki tego typu. Zapinane szklane z uszczelką albo nieprzezroczyste.

Jest to jakieś wyjście, ale posiada jedną wadę. Mianowicie ziarna w takim słoiku szklanym jednego gatunku, czyli tak jak na przykład mamy tutaj Nowa Blend. Wrzucicie sobie ziarenka i one, jeśli będą w szufladzie i nie będzie światło na nie działało, to powiedzmy, że to jest jakieś wyjście w miarę poprawne. Natomiast słoik przejdzie aromatem tej oto kawusi.

Jak skończycie tą [kawa Nowa Blend], a potem zacznijcie na przykład Moka Blend i wsypiecie, do tego samego słoja to te aromaty się trochę wam pomieszają i to już nie będzie fajne, więc taki słoik musielibyście wyparzyć, wymyć dobrze. Tak, żeby on był po prostu świeży i nie był nasiąknięty żadnymi obcymi zapachami. To jest jedna sprawa. Tak że, możecie też, takie opakowanie (opakowanie z odciętą zapinką strunową) zamknąć w słoiku i to też będzie okej. Jak nie chcecie, żeby wam się paczki walały...Tak... Mamy zamkniętą paczkę, wkładamy do słoja, zamykamy... i temat jest załatwiony. I to będzie w zasadzie lepsze.

Tak... co jeszcze chciałem wam pokazać.

Te opakowania. Nasze opakowania do kawy w sklepie LandCafe.pl - Czym one się charakteryzują? Dlaczego one są takie fajne?

Wytnę, żeby było lepiej widać jak to opakowanie jest skonstruowane. Słuchajcie...

Więc tak. Tutaj mamy... to jest trójwarstwowe opakowanie, a w zasadzie, tak naprawdę, chyba czterowarstwowe. Pierwsza warstwa to jest ten papier kraftowy. Potem pod nim jest warstwa folii spożywczej, polietylenowej. Następnie mamy warstwę aluminium i znowu folia. I co te wszystkie warstwy dają? No folia wiadomo... Zabezpiecza przed wilgocią. Natomiast po co jest aluminium? Bo też często są pytania, że aluminium jest niezdrowe, niefajne, że to źle działa i tak dalej.

Otóż konsultowałem z kolegą, takim moim, który pracuje w branży opakowań i on mi wyjaśnił sprawę. Mariusz. Pozdrawiam Mariusza! Po co jest aluminium w tych opakowaniach? Aluminium daje barierę, która przeciwdziała wnikaniu tlenu do środka, do opakowań. Jeżeli mamy samą folię... Też za bardzo mi się w to wierzyć nie chciało, ale słuchajcie... Jeżeli jest sama folia to tlen i światło przenikają do środka i działają na ten produkt, który jest wewnątrz. Po to jest ta warstwa aluminium. Natomiast nie bójcie się tego aluminium, ponieważ na nim jest jeszcze warstwa z folii polietylenowej. Tak, że ona zabezpieczenia was przed... przed jakimś posmakiem, takimi rzeczami.

No i jest jeszcze wentyl, plastikowy. Porządny wentyl wklejony w opakowanie. Ten wentyl działa w jedną stronę. On wypuszcza dwutlenek węgla z paczki, ponieważ kawa po wypaleniu, ma tendencję do oddawania dwutlenku węgla i jest to naturalny proces. Tak że ten wentylek wypuszcza nam dwutlenek węgla i nie pozwala wewnątrz wejść... no, żeby powietrze po prostu nie weszło. O tak. No i tyle. I tak to działa.

Słuchajcie. Teraz jeszcze chciałem wam opowiedzieć o błędach.

Czego nie należy robić? Jak nie należy trzymać kawy?

Po pierwsze metalowe puszki. Nie trzymajcie ziaren w metalowych puszkach, ponieważ przejdą wam posmakiem metalicznym i to nie działa fajnie znowu. Tak, że puszeczki metalowe - NIE.

Kolejna sprawa.

Czy trzymać kawę w lodówce?

Bo często też pojawia się takie zdanie, że dobrze trzymać kawę w lodówce. I przyznam szczerze, że dopóki nie interesowałem się jakoś super - kawą, to również myślałem, że lodówka jest dobrym rozwiązaniem.

Natomiast skonsultowałem to, zrobiłem research i powiem wam, że lodówka nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponieważ kiedy włożycie ziarno do lodówki, a następnie wyjmiecie, to będzie różnica temperatur. Na ziarnie zacznie się skraplać rosa no i przyspieszy podgrzewa[...] ta zmiana temperatury przyspieszy parowanie olejków eterycznych z ziaren kawy. Tak że o ile wyczujecie podstawowe nuty, na przykład czekoladę i orzechy, to już kwiaty, miód i jakieś takie bardziej subtelne nuty, niekoniecznie. Tak że...
Nie trzymamy kawy w lodówce! Nie trzymamy kawy w metalowych puszkach!

Mam nadzieję, że odcinek Ci się podobał. Jeżeli tak, daj łapkę w górę, zasubskrybuj kanał. Daj lajka na Facebooku. Udostępnij post swoim znajomym, aby również dowiedzieli się, w jaki sposób właściwie przechowywać kawę.

A ja czekam na Twoje pytanie. Napisz je w komentarzu pod filmem, pod postem. Następnym razem odpowiem być może na twoje pytanie.

Chciałbym jeszcze, abyście napisali. Czy taka forma jak dzisiaj, czyli krótsza, bo poprzedni odcinek miał trzy, cztery pytania. Dzisiaj jest tylko jedno. Czy wam to bardziej odpowiada? Czy wolicie serię, gdzie są dłuższe filmy, więcej pytań, dłuższe odcinki?
Napiszcie mi w komentarzu. Będzie mi ... No będzie to jakiś znak dla mnie, w którym kierunku mam iść. Chciałbym, żebyście mieli wartość z tego kanału. Tak że... No czekam na wasze opinie.

Ja na dzisiaj żegnam się już z Tobą.
Cześć!! Niech kawa z podróży będzie z Wami!!Z kawowym pozdrowieniem, Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #zapytajokawe

Kategoria: Disco