0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Jak zamawiać Kawę w Trieście?

Triest to specyficzne miasto jeśli chodzi o kawę. Nie dość, że pije się jej tu statystycznie dwa razy więcej niż gdziekolwiek indziej we Włoszech, to aby ją zamówić prawidłowo, trzeba znać kilka lokalnych trików, ale o tym za chwilę. Zanim zamówimy prawdziwą kawę w prawdziwej kawiarni, należałoby zdefiniować co tak naprawdę kryje się pod pojęciem Kawiarnia w mniemaniu Triesteńczyków. Przeczytaj i zobacz jak zamawiać Kawę w Trieście?

Jak zamawiać Kawę w Trieście?

Otóż Kawiarnia to niewątpliwie miejsce, w którym napijemy się świeżo mielonej kawy z ekspresu ciśnieniowego. Dodatkowo powinna posiadać ona ogromny, drewniany bar, ciągnący się niemal przez całe wnętrze. Owe wnętrze, powinno posiadać cechy epoki wiktoriańskiej, a co najmniej stylowe krzesła i stoliki, których ustawienie jest nie bez znaczenia. Powinny one bowiem zapewniać atmosferę intymności, a jednocześnie być na tyle blisko, by móc toczyć swobodne rozmowy ze współtowarzyszami kawowej uczty z sąsiedniego stolika. Ściany większości kawiarni z historią, przyozdabiają ogromne lustra. To nieprzypadkowy zabieg, mający swoje praktyczne zastosowanie. Pamiętajmy, że najstarsze kawiarnie sięgają roku 1825 kiedy o elektryczności nawet nikt nie śnił. Lokale oświetlane były wówczas lampami naftowymi oraz świecami, których światło wielokrotnie odbite od zwierciadeł, potęgowało jasną atmosferę lokalu. Kiedy już zdefiniowaliśmy pojęcie Kawiarni, warto przyjrzeć się lokalnym zwyczajom zamawiania kawy, które mogą niejednego nawet Włocha wprawić w prawdziwe zakłopotanie.

Karta kaw w kawiarni Caffè degli Specchi, Triest, Italia.

Pozwólcie zatem, że wypunktuję poniżej najpopularniejsze kawowe napoje i ich szatańsko-Triesteńskie nazwy:

  • - czarne espresso to Caffé Nero 
  • - Nero in B - espresso w małej szklance 
  • - mała czarna dopełniona wodą czyli Lungo to Lunghetto i wypełnia tylko trzy czwarte filiżanki
  • - cappuccino to macchiato
  • - z kolei macchiato zamawia się tylko do południa, a zamawianie go po dwunastej skutkuje zazwyczaj kwaśną miną kelnera i wskazaniem lokalu, który kawiarnią jest tylko z nazwy - takiego dla turystów ;)
  • - capo in tazza grande to cappuccino
  • - capo in B to wersja cappuccino, podawana w małym kieliszku zamiast kubka, z pianką mleczną na wierzchu
  • - i na koniec Triesteński wynalazek - caffé gocciato, czyli espresso z wodą w wysokiej szklaneczce, bez mleka, ale z mleczną pianką, które powinno być wypite tak, aby pianka nie zmieszała się z kawą :)

 

Na koniec dodam, że jest tego znacznie więcej i generalnie należy testować za pomocą prób i błędów, które z pewnością doprowadzą do dwuznacznych sytuacji, skutkujących łzami kelnera i naszym całkowitym zakłopotaniem. Nie należy się tym jednak zbytnio przejmować, gdyż jedyny kłopot, który będzie skutkiem całego zamieszania to nowe kawowe doznania.

Pomnik Jamesa Joyce'a, Triest, Włochy.

Zapadał już wieczór, a my podążaliśmy szlakiem Jamesa Joyce'a i szukaliśmy kolejnej okazji wypicia prawdziwej Kawy w prawdziwej Kawiarni. Jedna z najstarszych, bo z 1839 roku to lokal o nazwie Caffè degli Specchi usytuowany w centrum Triestu przy placu Piazza Unità d'Italia. Wspaniała, stylowa kawiarnia urządzona z iście Wiedeńskim przepychem. Dominuje tu drewno i czerwień. Całości dopełnia ciepły, jasny kolor ścian, które niegdyś pokrywały grawerowane lustra, z których niestety zostały jedynie trzy oryginalne egzemplarze.

Wnętrze kawiarni - Caffè degli Specchi, Triest.

Wnętrze kawiarni - Caffè degli Specchi, Triest.

Wnętrze kawiarni - Caffè degli Specchi, Triest.

Wnętrze kawiarni - Caffè degli Specchi, Triest.

Mimo chłodnego wieczoru, życie kawiarni kwitnie w „ogródku” rozstawionym na placu. Nic dziwnego wszak stare mury okolicznych kamienic, otulone współczesnym oświetleniem robią wrażenie. Pokonując trudności nazewnictwa, zamawiamy Nero in B oraz macchiato, czyli cappuccino, lecz w szklaneczce, co ostatecznie nazywane jest tutaj Capo in B.

Kawiarniany ogródek - Caffè degli Specchi, Triest.

Kawa z kawiarni Caffè degli Specchi.

Właściciele lokalu dorzucają też coś od siebie i na naszym stole ląduje pyszna, czekoladowa legumina przypominająca nieco budyń, choć dużo bardziej wykwintna. Warto przy okazji wspomnieć, że obecni właściciele lokalu to stara Włoska Familia – Faggiotto, specjalizująca się od lat w produkcji czekolady na światowym poziomie. Spędzamy w Caffè degli Specchi jeszcze kilkadziesiąt minut, by znów wyruszyć w nocne objęcia, tętniącego życiem i zabawą miasta.

Piazza Unità d'Italia, Triest, Włochy

Piazza Unità d'Italia, Triest, Włochy

Prawdziwe, włoskie lody na placu Piazza Unità d'Italia w Trieście.

Nocne życie Triestu.

Nocne życie Triestu.

Nocne życie w Trieście.

Nocne życie w Trieście.

Nocne życie w Trieście.

 

#espresso #latte #cappuccino #macchiato #kawiarnia #kawa #deglispecchi #triest #włochy #kawazpodrozy

Kategoria: Disco