0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Kawa do ekspresu ciśnieniowego

Ekspresy ciśnieniowe, coraz częściej pojawiają się w polskich domach i biurach, zyskując coraz większą ilość zwolenników. Sprawdź, która kawa najbardziej nadaje się do ekspresu ciśnieniowego i którą wybrać z oferty naszego sklepu.

Kawa do ekspresu ciśnieniowego

Kawa do ekspresu ciśnieniowego

Ekspresy ciśnieniowe, coraz częściej pojawiają się w polskich domach i biurach, zyskując coraz większą ilość zwolenników. Wyróżniamy tu dwa typy urządzeń.

Zazwyczaj są to wysokociśnieniowe ekspresy ze zintegrowanym młynkiem, pojemnikiem na wodę i fusy. Wciskamy odpowiedni guzik i po chwili otrzymujemy filiżankę naszej ulubionej kawy. Szybko, miło i bez zbędnych ceregieli.

Jest oczywiście cała rzesza ludzi, którzy mają trochę więcej czasu na przygotowanie kawy, a celebrowanie procesu jej preparacji, sprawia im dużą frajdę.

Takie osoby zazwyczaj posiadają w swoim kawowym arsenale prawdziwą "kolbę" z bojlerem.

Pomijając wady i zalety obu ekspresów, w efekcie otrzymujemy aromatyczne espresso lub jego warianty.

 

Jaką jednak kawę powinniśmy wybrać do parzenia w ekspresie ciśnieniowym?

Pierwsza i najważniejsza kwestia to postać, w jakiej kupujemy kawę.

Oczywiście będzie to wysokiej jakości kawa ziarnista, świeżo palona. W ekspresach kolbowych i w niektórych automatycznych możemy również użyć kawy mielonej (mam  tu na myśli postać, w jakiej kupujemy kawę), ale jest to raczej opcja wykorzystywana, jeśli np. jeden z domowników pije kawę bezkofeinową.

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że kawa świeżo mielona, tuż przed zaparzeniem jest o niebo lepsza i bardziej aromatyczna od tej zmielonej przez producenta.

 

Punkt drugi, w drodze do idealnego napoju, to gatunek i rodzaj kawy

Przewagę mają tu wszelkiego rodzaju mieszanki, czyli Blendy. Możemy oczywiście przygotować kawę, używając ziaren typu Single, jednak Blendy wiodą tu prym, zarówno te parzone w domowym zaciszu, jak i te przyrządzane w kawiarniach. Wyróżniamy mieszanki 100% Arabica oraz te z dodatkiem Robusty.

Często spotykam się z opiniami, że Robusta to "zła kawa", a mieszanki z jej użyciem są mniej szlachetne i gorsze jakościowo - to nie do końca prawda.

Faktem jest, że Robusta jako gatunek botaniczny ma mniejsze wymagania klimatyczne i potrafi rosnąć w mniej sprzyjających warunkach. Mit o "złej Robuście" zbudowany został w dużej mierze na masowym jej użyciu przez duże koncerny kawowe, które chcąc obniżyć cenę produktu, często używają najtańszej, przemysłowej Robusty.

Nasze mieszanki sporządzane są zawsze z najwyższej jakości ziaren, a jeśli zawierają Robustę to pochodzącą z wybranych plantacji, z Brazylii, Wietnamu czy Indii. Jej cena potrafi być nieraz wyższa niż w przypadku Arabiki.

Zawartość robusty w Blendach to zazwyczaj od 10% do 30% nie jest to jednak żelazna reguła. Jako ciekawostkę, przytoczę tu fakt, iż w stolicy espresso, we Włoszech im dalej pojedziemy na południe, tym więcej Robusty znajdziemy w naszej filiżance. Przykładowo na Sycylii, uraczą nas mieszanką w proporcjach nawet 50/50 i nie będzie to nic dziwnego w tym właśnie regionie.

Przy okazji naszych dywagacji o Robuście, warto zastanowić się, po co dodaje się ją do Blendów?

Wspaniała Crema na espresso

Powody są dwa, większa zawartość kofeiny, oraz Crema - czyli magiczna pianka, obowiązkowa w każdym espresso. Mieszanki zawierające Robustę dadzą nam gęstą i długo utrzymującą się Cremę.

Następnym ważnym czynnikiem jest stopień palenia ziaren. W ekspresach ciśnieniowych używamy kaw palonych średnio lub ciemno. Jasno palone kawy użyte w ekspresie ciśnieniowym dadzą nam płaski i kwaśny smak. Dzieje się tak dlatego, że proces ekstrakcji w ekspresie jest dość krótki ok. 25 sekund i nie ma możliwości wydobycia pełnego smaku zamkniętego w jasno palonych ziarnach. Jasno paloną kawę, polecam używać w metodach alternatywnych.

 

Kolejna kwestia to grubość mielenia naszych świeżo palonych ziaren

Istnieje jedna podstawowa zasada - im krócej cząstki kawy stykają się z wodą podczas parzenia, tym drobniej powinny być zmielone. Zatem w przypadku ekspresów ciśnieniowych, kawę mielimy drobno. Powinna ona mieć postać nieco drobniejszą niż ziarna cukru, aksamitna i przyjemna w dotyku.

Właściwe mielenie świeżo palonych ziaren kawy to połowa sukcesu.

Proponuję poeksperymentować w zakresie drobnego mielenia kawy pod espresso, wszak nie od parady mamy pokrętło regulacyjne w młynku. Zapewniam, że kilka chwil poświęconych na dobór właściwego stopnia zmielenia, zaowocuje pożądanym smakiem i piękną pianką, pod którą kryje się "kawowe niebo".

Myślę, że garść powyższych informacji, pomoże wszystkim, którzy do tej pory mieli dylemat w kwestii doboru kawy do ekspresu.

Polecam gorąco Blendy z naszej palarni, które zyskały już wielu zwolenników. Są one skomponowane specjalnie do ekspresów, znajdziecie je w sekcji Kawy Do Ekspresu Ciśnieniowego.

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. 
Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #doekspresu #espresso

Kategoria: Disco