0 0,00 zł

  Nie masz produktów w koszyku.

Kawowy Słownik LandCafe.pl

Często spotykam się z pytaniami klientów naszego sklepu internetowego, dotyczących terminów użytych w opisach sprzedawanych przez nas produktów. Odpowiedzią na Twoje pytania jest właśnie Kawowy Słownik - LandCafe.pl , w którym znajdziesz pojęcia i definicje dotyczące świata kawy.

Kawowy Słownik LandCafe.pl

Mam nadzieję, że poniższy Kawowy Słownik będzie dla Ciebie cenną kopalnią wiedzy, terminów, powiedzeń czy haseł funkcjonujących w kawowej nomenklaturze.

Zapraszam Cię również do aktywnego udziału przy jego tworzeniu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • Jeśli nie znasz jakiegoś hasła, pojęcia - wpisz w komentarzu pod tym wpisem lub postem na FB hasło, którego nie znasz, koniecznie z hasztagiem np.:
  #robusta
  Taki wpis dodamy do naszego Kawowego Słownika LandCafe. Definicje uzupełnimy za Ciebie, tak aby w przyszłości można ją było poznać. Dzięki Twojej aktywności nasz projekt będzie się rozwijać.
 • Jeśli znasz jakieś kawowe hasło, pojęcie - wpisz w komentarzu pod tym wpisem lub postem na FB hasło, które znasz wraz z definicją, koniecznie z hasztagiem np.:
  #robusta - kawa kongijska, robusta - gatunek kawy wywodzący się z Afryki, ale uprawiany również w innych regionach świata o ciepłym klimacie.
  Taki wpis sprawdzimy, poddamy edycji i dodamy do naszego Kawowego Słownika LandCafe. Teraz i Ty będziesz współautorem słownika, a Twoja kawowa wiedza będzie służyć również innym :)

Weź udział w naszej zabawie i wygraj kawę. Zobacz post i dodaj hasło.

 


Skorowidz:

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T U W X Y Z


 

A


Aeropress

Aeropress - urządzenie do zaparzania kawy w formie strzykawki z tworzywa sztucznego. Aeropress powstał w 2005 roku, a wymyślił go Alan Adler. Aeropress składa się z cylindra wyposażonego w sitko, w którym montujemy filtr, oraz tłoka. Zestawy aeropresu zawierają również lejek, mieszadło oraz łyżkę do kawy. 

Jak działa Aeropress? Rozkręcamy cylinder aeropresu i montujemy okrągły filtr na sitku, po czym ponownie skręcamy całość. Do cylindra z filtrem wsypujemy świeżo zmieloną kawę i zalewamy gorącą wodą (90,5-96stC). Mieszamy, montujemy tłok w cylindrze aeropresu i wyciskamy napar do filiżanki. Urządzenie łączy w sobie zalety French Pressu, Ekspresu i Metody Przelewowej. Jest lekkie i poręczne, co sprawia, że możesz przygotować aromatyczną kawę niemal w każdych warunkach. 

Ciekawostka: Aeropress początkowo uważany za gadżet, szybko zyskał wielu zwolenników na całym świecie. Niesamowite możliwości smakowe, jakie potrafi wycisnąć z kawy, sprawiły, że doczekał się własnego konkursu. Zawodnicy walczą w nim o miano Mistrza Aeropresu. Zwycięzcy z całego świata mogą zmierzyć się w finale World AeroPress Championships.
#aeropress

 

Americano

Americano - espresso przedłużone gorącą wodą. Americano powstało we Włoszech pod wpływem turystów amerykańskich (inna wersja mówi o amerykańskich żołnierzach stacjonujących we Włoszech), którzy byli przyzwyczajeni do "słabszej" kawy w dużym kubku. Włosi szybko zareagowali na życzenia swoich klientów i zaczęli serwować im napoje na bazie espresso rozcieńczone wodą. Aby podkreślić, że pomysł nie pochodzi z Włoch nazwali ten wariant kawy Americano. Często Americano to po prostu duża kawa, powstała przez przelanie porcji kawy większą ilości wody. Jednak taka przelana kawa nie jest zbyt smaczna i bywa lurowata.

Porada: Jeżeli chcesz przyrządzić pyszne Americano, pełne aromatu to jest na to sposób. Przygotuj podwójne espresso i dodaj dwie części, świeżej, przefiltrowanej, gorącej wody (90,5-96stC). np. 40 gramów espresso i 80 gramów wody.
Z całą pewnością Americano przygotowane powyższą metodą zachowa dużo aromatu i dostarczy przyjemności miłośnikom dużej czarnej.

#americano

 

Arabica

Arabica jest najbardziej cenioną odmianą kawy na świecie. Charakteryzuje się złożonym smakiem i bogatym aromatem z wyczuwalnymi nutami owocowymi, orzechowymi, oraz przyjemną słodyczą. Poddana odpowiedniej obróbce zapewnia dużo bardziej złożone doznania smakowe niż jej siostra - Robusta. Kawa 100% Arabica jest kawą typu Single, kawą jednorodną. Wyróżnia się wiele jej odmian jak: Bourbon, Caturra, Maragogype, Kaffa, SL-28, SL-34, San Ramon i inne w zależności od kraju uprawy. Arabica - Kawa arabska (Coffea arabica L.) - gatunek roślin z rodziny marzanowatych, zwany też kawowym drzewem lub kawowym krzewem. Pochodzi z Abisynii, Mozambiku i obszaru Wielkich Jezior afrykańskich. Najczęściej uprawiana jest na plantacjach w strefie międzyzwrotnikowej w tzw. Pasie Kawowym. Często Arabica jest bazą do kaw typu Blend, czyli mieszanek, których skład uzupełniany jest Robustą, bądź ziarnem innej arabiki, pochodzącym z innego regionu. Kawa 100% Arabica to gwarancja szlachetnego smaku, intensywnych doznań oraz pełni aromatu.

#arabica

 

wróć do skorowidzu


 

B


Barista

Barista - potocznie także kawiarz, kawiarka. Osoba profesjonalnie zajmująca się parzeniem kawy. Umiejętności, jakie powinien posiadać barista to: znajomość gatunków kawy, umiejętność przygotowywania kawy, przygotowanie kaw mlecznych i latte art, obsługa i dbanie o ekspres do kawy, ustawienie i obsługa młynka do kawy, obsługa klienta.

Ciekawostka: Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowane są Mistrzostwa Baristów. Zwycięzca każdego kraju startuje w finale na World Barista Championship.

#barista #kawiarz #kawiarka

 

Body

Body - terminem tym w kawowej nomenklaturze określamy odczucie kawy w ustach, jej gęstość, ciężar. Pochodzi od ang. Body - Cielistość, ciało. Ciało kawy lub jej cielistość to inaczej fizyczna gęstość napoju, dająca odczuć się na języku. Jakie może być kawowe body? Wyróżniamy trzy podstawowe terminy: lekkie, średnie, ciężkie. Funkcjonują również zamiennie terminy: niskie, średnie, wysokie. Aby lepiej zobrazować termin Body, posłużmy się porównaniem do innych cieczy. Przykładowo woda czy chude mleko, będzie miało niskie, lekkie body, natomiast mleko tłuste posiada body ciężkie, wysokie. Termin Body w odniesieniu do kawy, często bywa stosowany zamiennie z terminem ang. mouthfeel, czyli odczucie w ustach. Termin ten funkcjonuje również w karach oceny kaw Speciality czy Cup of Excellence.
Typowe kawy z ciężkim body to Colombia Excelso czy Moka Blend. Lżejsze body znajdziemy w kawie z Rwandy lub Papui Nowa Gwinea AA.

#body

 

wróć do skorowidzu


 

C


Chemex

Chemex - szklane naczynie używane do parzenia kawy metodą przelewową, alternatywną. Chemex został wynaleziony w 1941 roku przez niemieckiego chemika i wynalazcę Petera Schlumbohm. Chemex to szklane naczynie w kształcie kolby, klepsydry.

Jak działa Chemex? W górnej części umieszcza się specjalny, papierowy filtr, wypełniony zmielonymi ziarnami kawy, przez który po zalaniu gorącą wodą przesiąka napar. W Chemeksie używa się nieco innych filtrów niż np. w Ekspresach Przelewowych czy Dripach. Są one grubsze i wykonane ze specjalnie przetworzonego papieru, podobnie jak filtry ekstrakcyjne używane podczas procesów chemicznych. Również szkło użyte do produkcji Chemeksu posiada cechy laboratoryjne, jest pozbawione smaku i zapachu. Zaletą takiego rozwiązania jest niezwykle dokładnie przefiltrowany napar, charakteryzujący się delikatnością i czystością. Kawa zaparzona w Chemeksie jest gładka, klarowna i pozbawiona goryczy oraz nieprzyjemnej cierpkości. Wybijają się w niej przyjemna, orzeźwiająca kwasowość, oraz soczysty i złożony smak. Jest pozbawiona wszelkiego rodzaju osadów i dużej części olejków.

Ciekawostka: Chemex w 1958 roku, został uznany za jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów sztuki użytkowej i znajduje się w zbiorach nowojorskiego muzeum - Museum of Modern Art.
#chemex

 

Cold Brew

ang. Cold Brew - zimne parzenie. Kawa przygotowana całkowicie na zimno. Powstaje w wyniku namaczania, macerowania zmielonych ziaren kawy w zimnej wodzie przez kilka/kilkanaście godzin. Uzyskany w ten sposób napój jest niezwykle orzeźwiający, mineralny w smaku, całkowicie pozbawiony goryczy i dużej części kwasowości. Aby przyrządzić idealne Cold Brew, użyj ziaren dedykowanych alternatywnym metodom parzenia, jak choćby: Kenia, Burundi, Etiopia, Java czy Peru.

Szybki przepis na Cold Brew: 70-100g grubo zmielonej kawy, zalej zimną, przefiltrowana wodą. Mocz przez 10-18 godzin w zależności od Twoich osobistych preferencji. Przefiltruj całość przez drobne sito, a następnie przez filtr papierowy np. w Dripie lub Chemeksie i gotowe. Smacznego!!

#coldbrew

 

Crema

Crema - pianka powstała w wyniku parzenia kawy pod ciśnieniem. Crema to wierzchnia warstwa Espresso, charakteryzująca się jasnobrązową, orzechową barwą. Crema to ważny element, po którym możemy ocenić właściwie przygotowane Espresso.

#crema

 

 

wróć do skorowidzu


 

D


Dripper

Dripper, Drip, V60 - urządzenie w kształcie lejka z uchwytem służące do zaparzania kawy. Dripper może być wykonany z tworzywa, porcelany, miedzi lub szkła. Występują wersje z serwerem lub bez. Używany w metodach alternatywnych, przelewowych.

Jak działa Dripper? W zależności czy posiadamy Drip w zestawie z serwerem, czy bez stawiamy go na naczyniu, do którego mamy zamiar zaparzyć kawę. Umieszczamy w Dripperze specjalny papierowy filtr i przelewamy go gorącą wodą. Wylewamy wodę z naczynia. Wsypujemy do zwilżonego filtra odpowiednią porcję świeżo zmielonej kawy. Kawę do Dripa mielimy grubo, konsystencja grubego piasku. Jako wyjściową porcję przyjmuje się 6,5 grama kawy na 100 gram wody. Następnie zalewamy kawę porcją wody, wykonując koliste ruchy tak, aby cała kawa została zwilżona. Czekamy ok. 30s, aby nastąpił blooming, właśnie teraz cały aromat kawy rozkwita. Wlewamy pozostałą część wody i czekamy, aż przesączy się ona do serwera lub filiżanki.

Szybki przepis na kawę z Dripa: Temperatura wody w zakresie 85 do 94 stopni, mielenie kawy dość grube, ilość kawy 6,5 do 7,5 grama na każde 100 ml wody, czas wstępnego zaparzania (preinfuzji) około 30 sekund, całkowity czas parzenia od 2,30 do 3,30 minut. 

#drip #dripper #v60

 

 

wróć do skorowidzu


 

E


Espresso

Espresso - sposób przygotowania kawy, polegający na przepuszczeniu 25-35ml gorącej wody (90,5-96stC) pod ciśnieniem 8-9 bar, przez 7-11g drobno zmielonych i ubitych ziaren kawy w czasie 25-30s . Do przyrządzenia Espresso używa się kolbowych ekspresów ciśnieniowych. Powstała w ten sposób kawa charakteryzuje się gęstą, orzechowo-brązową pianką, zwaną Crema. Powszechnie panuje mit, jakoby Espresso było bardzo mocną kawą. Nic bardziej mylnego. Krótki czas ekstrakcji powoduje, że zawartość kofeiny w Espresso jest dużo mniejsza, niż w przypadku kaw parzonych metodami przelewowymi. Nazwa Espresso pochodzi od włoskiego słowa espressivo – wyrazisty, wyraźny. Zazwyczaj do zrobienia Espresso używa się mieszanek kawowych, czyli kaw typu Blend. Espresso serwuje się w ogrzanej filiżance o pojemności 70ml, którą napój wypełnia do połowy. Często podawane z cukrem. Espresso stanowi również bazę wielu kawowych napojów jak: Latte Macchiato czy Cappuccino.

#espresso

 

 

wróć do skorowidzu


 

F


Frenchpress

Frenchpress - wysoki dzbanek z tłokiem służący do zaparzania kawy lub herbaty, inaczej nazywany praską francuską lub zaparzaczem tłokowym. Najczęściej wykonany jest ze szkła, choć zdarzają się również modele ze stali lub tworzywa. Tłok wykonany jest ze stali nierdzewnej, zakończony sitem z metalowej siatki i przytwierdzony do pokrywki. Frenchpress powstał w XIX wieku, podobno jego pierwszą wersję zaprojektował francuz Paolini Ugo, jednak opatentowali go Włosi Attilio Calimani i Giulio Moneta w 1929 roku. Między dwoma narodami do dziś trwają spory o to, kto i kiedy tak naprawdę wynalazł Frenchpress.
Kawa zaparzona we Frenchpressie ma intensywny aromat i wysokie, jedwabiste body.

Jak działa Frenchpress? Rozgrzewamy wstępnie dzbanek gorącą wodą, którą wylewamy. Następnie odmierzamy porcję świeżej, grubo zmielonej kawy, która konsystencją powinna przypominać gruboziarnistą sól. Zwilżamy kawę częścią wody i czekamy ok. 30s, aż kawa rozkwitnie tzw. blooming lub preinfuzja. Wlewamy pozostałą część wody. Po upływie minuty możemy jeszcze nieco zamieszać, aby wyrównać proces parzenia. Po upływie 4 minut od pierwszego kontaktu kawy z wodą przykrywamy dzbanek pokrywką i wciskamy tłok.

Szybki przepis na kawę z Frenchpressu: 500 gram wody o temperaturze 94-96stC, 30 gram grubo i świeżo mielonej kawy, blooming 30s, całkowity czas parzenia 4 minuty.

#frenchpress #praska

 

 

wróć do skorowidzu


 

G


 

wróć do skorowidzu


 

H


Hopper

Hopper - pojemnik na kawę ziarnistą w młynku. Hopper najczęściej występuje w postaci klosza, w którym przetrzymywane jest ziarno kawy. Po wsypaniu kawy do pojemnika i włączeniu młynka kawa trafia z hoppera do komory mielenia.

#hopper

 

 

wróć do skorowidzu


 

I


Irish Coffee

Irish Coffee - Kawa po Irlandzku. Kawa z dodatkiem podgrzanej irlandzkiej whiskey, trzcinowego cukru oraz bitej śmietany.

Ciekawostka: Kawę po Irlandzku wymyślił Joseph Sheridan, pracujący w porcie lotniczym w Foynes, który podawał go podróżnym przemierzającym Atlantyk. Pewien dziennikarz z San Francisco zabrał przepis do Stanów Zjednoczonych i przekonał do niego jeden z lokalnych barów. I tak Irish Coffee w 1952 roku zaczęła podbijać serca kawoszy, najpierw w Stanach, a później na całym świecie.
Z czasem powstały również odmiany tego kawowego trunku i tak odpowiednio: Scottish Coffee serwowana z whisky szkocką, French Coffee z koniakiem, Spanish Coffee z sherry, Russian Coffee z wódką i Jamaican Coffee z rumem.

Szybki przepis na Irish Coffee: Wlej czarną, gorącą kawę na dno wysokiej szklanki na nóżce, dodaj porcję podgrzanej, irlandzkiej whiskey, wsyp niewielką ilość brązowego, trzcinowego cukru. Ubij śmietanę, delikatnie wlej ją na wierzch kawy, tak aby powstała kolejna warstwa. Napój wyglądem powinien przypominać ciemne piwo z pianką. Kawę pije się przez powstały, śmietanowy kożuszek, a cała sztuka jej spożywania polega na tym, aby nie zmieszać powstałych warstw do ostatniego łyka :)

#irishcoffee

 

wróć do skorowidzu


 

J


 

wróć do skorowidzu


 

K


Kawiarka

Kawiarka - urządzenie, czajniczek ciśnieniowy, służący do przygotowania kawy. Patrz Moka.

#kawiarka

 

 

wróć do skorowidzu


 

L


 

wróć do skorowidzu


 

Ł


 

wróć do skorowidzu


 

M


Młynek do kawy

Młynek do kawy - urządzenie służące do mielenia, rozdrabniania kawowych ziaren. Młynki do kawy możemy podzielić na dwie kategorie: młynki nożowe i młynki żarnowe.

Młynek nożowy, zwany też udarowym, to urządzenie, które posiada stalowy nóż, obracający się wokół osi, na której jest osadzony. Dzięki szybkim obrotom noża ziarna są siekane na coraz mniejsze części. Jak zauważyłeś specjalnie użyłem słowa siekane, a nie mielone, ponieważ w rzeczywistości tak właśnie jest. Młynki udarowe tak naprawdę nie specjalnie nadają się do kawy. O ile używając tego typu młynka, rozdrobnimy kawowe ziarna, o tyle efekt, jaki otrzymamy, będzie bardzo daleki od ideału. Wynikiem siekania kawy w młynku nożowym będzie cała masa różnej wielkości cząstek kawy i dużo kawowego pyłu.
Jak pewnie wiesz, grubość mielenia kawy determinuje późniejszą metodę jej zaparzania. Jeśli więc mamy cząsteczki różnej wielkości to tak naprawdę nie nadają się one do żadnej z metod parzenia. Stanowczo odradzam stosowania młynków nożowych do mielenia kawy jeśli zależy Ci na jej pełnym smaku.

Młynek żarnowy to najlepsze urządzenie do mielenia kawowych ziaren. Jak sama nazwa wskazuje, elementem rozdrabniającym nasze kawowe ziarna są w tym przypadku żarna. Żarna mogą być stalowe lub ceramiczne. Ceramiczne najczęściej występują w młynkach ręcznych, stalowe w elektrycznych. Żarna stalowe są trwalsze i mniej problematyczne. Także ich kształt może być różny. Wyróżniamy dwa typy żaren, płaskie i stożkowe. Żarna w kształcie stożka spotykamy najczęściej w młynkach ręcznych i tańszych młynkach elektrycznych. Żarna płaskie najczęściej występują w młynkach elektrycznych klasy średniej i w wyższych modelach. Ważnym parametrem jest średnica żaren, im jest ona większa, tym lepiej. Większe żarna zmielą naszą kawę w krótszym czasie, a jakość mielenia będzie lepsza. Przemiał będzie równy i będzie zawierał mniej pyłu. Najważniejszą cechą młynków żarnowych jest regulacja w zakresie grubości przemiału. Im jest ona większa, tym lepiej. Młynki żarnowe spotkamy również w ekspresach automatycznych.

Ciekawostka:  Jeżeli chcesz zrobić dobrą i pełną aromatu kawę, w której czuć wszystkie nuty i niuanse smakowe, to Twoja uwaga w pierwszej kolejności powinna się skupić na dobrej jakości młynku żarnowym. Dobry młynek i tańszy ekspres zrobi bowiem lepszą kawę niż tani młynek i ekspres ciśnieniowy z najwyższej półki.

Porada:  Zastanawiasz się jak właściwie zmielić kawę? Przeczytaj artykuł Mielenie kawy

#młynek #mlynek #mlynekdokawy #młynekdokawy

 

Moka

Moka - urządzenie, czajniczek ciśnieniowy, służący do przygotowania kawy. Potocznie zwany kawiarką, kafetierką, makinetką. Wynaleziony przez Alfonso Bialetti. Zasada działania czajniczka Moka jest bardzo prosta. Dolną część naczynia napełniamy gorącą wodą, następnie wkładamy sitko ze świeżo zmieloną kawą i zamykamy dzbankiem, skręcając całość. Stawiamy na palniku. Gotująca się woda przechodzi przez kawę pod ciśnieniem, a my uzyskujemy kawowy napar podobny w smaku i konsystencji do Espresso.

Porada:  Jak zaparzyć dobrą kawę w kawiarce?

#moka

 

Mokka

Mokka - wariant kawy Latte. Skład: espresso, gorące mleko, czekolada, bita śmietana. Często posypana cynamonem lub kakao. Istnieją różne warianty, z dodatkiem syropu czekoladowego, czy białej czekolady. Mokka podawana jest w wysokiej, przezroczystej szklance. Nazwa napoju pochodzi od portu Mokka zlokalizowanego w Jemenie.
#mokka

 

 

wróć do skorowidzu


 

N


Nadekstrakcja

Nadekstrakcja - zbyt długie parzenie. Nadekstrakcja spowodowana jest najczęściej zbyt drobnym mieleniem ziaren kawy. Nadekstrakcję może powodować również zbyt wysoka temperatura wody lub nieodpowiednie ciśnienie. Termin najczęściej dotyczy przygotowywania espresso, jednak nadekstrakcja może wystąpić również w innych metodach parzenia kawy. W przypadku metod alternatywnych, przelewowych powodem nadekstrakcji jest zbyt drobno zmielona kawa co skutkuje wydłużonym czasem ekstrakcji. Konsekwencją nadekstrakcji jest przepalony profil smakowy z wyczuwalnym nadmiarem goryczy.

#nadekstrakcja

 

Naked

Naked - kolba ekspresu bez wylewki. Termin dotyczy portafiltru używanego w ekspresach kolbowych. W skrócie NPF - naked portafiltr. NPF jest pomocny w obserwacji procesu ekstrakcji kawy od strony sitka. Najczęściej wymienianym powodem używania nagiego uchwytu filtra jest to, że pozwala ocenić równość naszej ekstrakcji, a tym samym produkuje smaczniejsze i bardziej spójne espresso.

#naked #npf

 

 

wróć do skorowidzu


 

O


 

wróć do skorowidzu


 

P


Peaberry

Peaberry inaczej Ziarno Perłowe. Pojedyncze ziarno kawy. Jest to naturalna odmiana, która dzięki wykształceniu pojedynczego ziarna w kawowej wiśni, zamiast dwóch bliźniaczych, tworzy mniejsze okrągłe ziarno kawy zwane Peaberry. Ponieważ z niczym się ono nie styka, rośnie zaokrąglone, a nie jak zazwyczaj spłaszczone z jednej strony. Ziarno Peaberry jest okrągłe, małe, z cienkim pęknięciem w środku. Ziarno Perłowe występuje dość rzadko, jest specjalnie selekcjonowane i cieszy się dużym popytem wśród kawowych koneserów.
Jeżeli szukasz ziaren Peaberry to polecam Ci kawę PAPUA PEABERRY, którą znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.

#peaberry

 

Podekstrakcja

Podekstrakcja - zbyt krótkie parzenie. Podekstrakcja spowodowana jest najczęściej zbyt grubym mieleniem ziaren kawy. Podekstrakcję może powodować również za mała doza kawy, niewystarczająco mocne ubicie kawy tamperem w portafiltrze, nieodpowiednie ciśnienie lub temperatura wody przepływającej przez kawę. Termin najczęściej dotyczy przygotowywania kawy w ekspresie ciśnieniowym, jednak podekstrakcja może wystąpić również w innych metodach parzenia kawy. W przypadku metod alternatywnych, przelewowych powodem podekstrakcji jest zbyt grubo zmielona kawa, co skutkuje przyspieszonym przepływem wody przez cząsteczki kawy. Konsekwencją podekstrakcji jest ubogi profil smakowy, napar jest lurowaty, smak płaski.

#podekstrakcja

 

Preinfuzja

Preinfuzja - ang. blooming czyli tzw. rozkwitanie, wstępne parzenie. Polega na przelaniu zmielonych ziaren kawy, niewielką porcją gorącej (90,5-96stC) wody w celu uwolnienia dwutlenku węgla, znajdującego się w kawie. Proces preinfuzji trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund w zależności od metody parzenia. Podczas preinfuzji zmielona kawa pęcznieje, uwalnia dwutlenek węgla i rozkwita pełnią aromatu.

Porada: Jeśli kupujesz ekspres do kawy zwróć szczególną uwagę czy posiada on funkcję preinfuzji.

#preinfuzja

 

Przelew

Przelew - potoczna nazwa kaw przygotowanych metodami alternatywnymi, przelewowymi. Terminem Przelew określa się również kawowe ziarno używane do przygotowania kawy metodą przelewową np. w Dripie, Chemeksie czy Ekspresie Przelewowym.

#przelew

 

 

wróć do skorowidzu


 

Q


 

wróć do skorowidzu


 

R


 

wróć do skorowidzu


 

S


Speciality, Specialty

Speciality, Specialty - segment kaw najwyższej jakości, które otrzymały w ocenie Q-Gradera powyżej 80 pkt na 100 możliwych. Początkowo Ocenie podlega surowe ziarno, które po wypaleniu poddawane jest kolejnej ocenie, a następnie ocenie sensorycznej w Cuppingu. Standardy, wyznaczające jakość kawy ustala międzynarodowa organizacja - Specialty Coffee Association (SCA).

Porada:  Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat kaw segmentu Specialty, zapraszam Cię do przeczytania artykułu na naszym blogu -Najlepsza Kawa Świata

#speciality #specialty

 

Stopień palenia kawy

Stopień palenia kawy - wielkość charakteryzująca stopień wyprażenia kawowych ziaren podczas procesu ich wypalania. W zależności od gatunku kawowych ziaren stopień palenia ma za zadanie wydobycie z nich najbardziej pożądanych walorów smakowych. Stopień palenia jesteśmy w stanie ocenić po barwie i wyglądzie świeżo palonej kawy.
Rozróżniamy cztery podstawowe stopnie palenia:

 • Jasny
 • Średni 
 • Średni+ 
 • Ciemny 

Wyróżniamy także odpowiednio podgrupy (ułożone od najjaśniejszego do czarnego): Cinnamon Roast, New England Roast, American Roast, City Roast, Full City Roast, Vienna Roast, French Roast, Italian Roast, Spanish Roast.

#stopienpalenia

 

wróć do skorowidzu


 

T


Tamper

Tamper - (z ang. ubijak) narzędzie służące do ubijania kawy w portafiltrze przez baristę. Istnieją różne metody ubijania kawy Tamperem. Można dociskać go bardzo mocno lub lżej, jednak niezależnie od użytej siły bariści obracają Tamper wokół własnej osi, aby wypolerować zmieloną kawę.

Ciekawostka: Jedną z metod ubijania kawy Tamperem jest tzw. nutating motion, polegający na przechyleniu Tampera, aby mocniej ubić kawę na bokach. Technika ta ma na celu zapobiec kanałowaniu, czyli przejściu wody przez kawę "łatwiejszą" drogą podczas ekstrakcji espresso w kolbie.

#tamper

 

Terroir

Terroir określa warunki środowiskowe, w jakich uprawiane są krzewy kawowca, które determinują poszczególne cechy kawy i mają bezpośredni wpływ na jej ostateczny smak. Termin Terroir pochodzi od francuskiego słowa "terre" - ziemia, gleba, ląd. Najczęściej stosowany do opisywania wina, ale również kawy. Charakteryzuje on warunki środowiskowe takie jak gleba, średnia temperatura, roczne opady, ilość światła, wysokość upraw, etc. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na smak tego, co znajdziesz w filiżance Swojej świeżo palonej kawy.
Więcej na temat Terroiru znajdziesz w artykule na naszym blogu - Czy Wiesz, Że... ? - Kawowy Terroir.

#terroir

 

 

wróć do skorowidzu


 

U


 

wróć do skorowidzu


 

W


 

wróć do skorowidzu


 

X


 

wróć do skorowidzu


 

Y


 

wróć do skorowidzu


 

Z


 

wróć do skorowidzu


 


#kawazpodrozy #kawowysłownik #leksykonkawy #kawowaencyklopedia #coffeepedia #kawopedia

Kategoria: Disco