0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Kawowy Wehikuł Czasu - Cafe San Marco

Kilkugodzinny spacer ulicami Triestu, podziwianie uroków miasta i jego architektury trochę nas zmęczyło. Postanowiliśmy, więc naładować baterie w jednej z najstarszych kawiarni miasta „Cafe San Marco”. Bywali tu wielcy poeci, pisarze i myśliciele epoki, kiedy to kawa dopiero podbijała serca europejczyków, a bywanie w kawiarniach stawało się po prostu modne.

Kawowy Wehikuł Czasu - Cafe San Marco

Zostawiając za plecami nadbrzeżną część starego miasta udaliśmy się ulicą Viale XX Settembre, która jest swoistym artystycznym deptakiem Triestu. Są tu małe, offowe kina, teatry oraz oczywiście liczne kafejki.

Kino na ulicy Viale XX Settembre, Triest.

Kino na ulicy Viale XX Settembre, Triest.

Skręcamy w lewo, kilkanaście metrów wąską uliczką prowadzącą do większej arterii via Battisti, przy której pod numerem 18, stoi osławiona Cafe San Marco. Z zewnątrz lokal nie robi większego wrażenia i szczerze mówiąc w dzień, kiedy nie jest zapalony reklamowy neon ciężko go dostrzec. Podchodzimy bliżej, przed lokalem grupka ludzi w różnym wieku, wyglądających na turystów. Jakaś kobieta wychodzi z kawiarni mocno zaabsorbowana przedmiotem, który trzyma w dłoni, wydaje się jakby nie zauważać otaczającego jej świata. I tu was zaskoczę - nie, nie był to smartfon. Całą jej uwagę przykuwała książka, której czytaniu nie mogła się oprzeć.

Budynek kawiarni San Marco, via Battisti 18, Triest.

Weszliśmy do środka. Lokal był duży i przestronny, na planie litery L, naprzeciw wejścia mieściła się niewielka księgarnia, po prawej zaś właściwa część lokalu, z dużym, czarnym, drewnianym, inkrustowanym kontuarem, zza którego wystawały piękne, stylowe ekspresy do kawy, włoskiej marki Electra.

Wnętrze Cafe San Marco, Triest.

Kawiarniana księgarnia, Cafe San Marco, Triest.

Stylowy ekspres do kawy Electra w kawiarni San Marco w Trieście.

Ściany ozdabiały lustra i freski, sufit zaś wyrzeźbione w drewnie liście kawy. Usiedliśmy przy jednym z marmurowych stolików, osadzonym na ciężkiej, żeliwnej nodze, pamiętających podobno jeszcze wizyty Jamesa Joyce'a , by chwilę później zamówić dwie filiżanki czarnej, kawowej ambrozji. Ja klasycznie – podwójne espresso, Ewa tym razem Caffè Latte.

Espresso Dopio i Cafe Late z kawiarni San Marco, Triest.

Lokal był pełny, wśród klienteli na pierwszy rzut oka można było wyłowić stałych bywalców spokojnie popijających ze swoich filiżanek czy kieliszków, pogrążonych w lekturze książki lub gazety. Dźwięk obijającej się porcelany raz po raz przerywany był głośnym stuknięciem o drewniany kontuar, sygnalizującym opróżnianie kolejnej zaparzonej kolby, świeżo mielonej kawy.
Swoista „melodia” kawiarni przeplatała się z rytmami awangardowej muzyki okresu międzywojennego i gwarem rozmów gości. Podziwiając nietuzinkowe, secesyjne wnętrze, chłonęliśmy klimat lokalu z ponad stuletnią, burzliwą historią.

Wnętrze Cafe San Marco, Triest.

Cafe san Marco powstała 3 stycznia 1914 roku w budynku firmy ubezpieczeniowej Assicurazioni Generali. Jej założycielem był sprzedawca wina Marco Lovrinovich. Kawiarnia natychmiast stała się miejscem spotkań studentów, intelektualistów oraz młodzieżówki irredentystycznej włoskich nacjonalistów. Można tu było swobodnie wygłaszać swoje myśli, obcować ze sztuką, stale bywających w kawiarni artystów, ale i kupić podrobione dokumenty, umożliwiające emigracje z Austro-Węgier. Z tych powodów 23 maja 1915 r. Grupa austro-węgierskich żołnierzy weszła do kawiarni, zdemolowała wszystko i zadekretowała zamknięcie lokalu. Sam Lovrinovich został aresztowany i uwięziony w obozie karnym.

Zdewastowane przez austro-węgierskich żołnietrzy wnętrze Cafe San Marco, rok 1915.

W czasach swojej świetności Caffè San Marco była jednym z punktów stałych, intelektualnej mapy Triestu, odwiedzanej przez Jamesa Joyce'a, pisarza Italo Svevo i poetę Umberto Saba. Kiedy w grudniu 2012 roku zmarł menadżer lokalu Franco Filippi, kawiarnia znów była zagrożona zamknięciem. Dzięki licznym apelom lokalnych bywalców i przeprowadzonych akcjach nawołujących do ocalenia tego kultowego miejsca, stanowiącego kolebkę kulturalną Triestu, właściciele - Assicurazioni Generali, postanowili kolejny raz dać jej szansę.
Obecnie można tu znów spotkać wielu artystów i literatów m.in. pisarza Claudio Magrisa, stałego bywalca i gorącego orędownika kawiarni, poczytać książkę z kawiarnianej księgarni, zjeść ciastko czy po prostu napić się wyśmienitej Kawy przez duże K.

Wnętrze Cafe San Marco, Triest.

Zamiast cyfr na klawiaturze kasy, znajdują się symbole różnych rodzajów serwowanych w kawiarni kaw, win, etc.

Stara kasa w kawiarni San Marco, Triest


#espresso #latte #kawiarnia #kawa #sanmarco #triest #włochy #kawazpodrozy

Kategoria: Disco