0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Czy Wiesz, Że... ? - Kawa Single Origin i Blend.

Czy wiesz że, Kawa Single Origin to inaczej kawa jednorodna pochodząca z jednego, konkretnego obszaru, w którym panuje określony Terroir. Blend to mieszanka dwóch lub więcej kaw, pochodzących z różnych regionów świata.

Czy Wiesz, Że... ? -  Kawa Single Origin i Blend.

Kawa Single Origin vs. kawa Blend

Istnieje kilka miejsc na świecie, w których są idealne warunki do uprawy kawy, to tak zwany Pas Kawowy. Znajduje się pomiędzy 23 a 25 stopniem szerokości geograficznej i przebiega przez Afrykę, Amerykę Środkową, Amerykę Południową, Azję i Oceanię. Kawowce uprawia się w ponad pięćdziesięciu krajach tego obszaru, a mimo to ziarna z nich pochodzące różnią się od siebie pod względem jakości, nut smakowych i aromatu. Rodzaj gleby, specyficzny mikroklimat, wysokość upraw czy towarzystwo innych roślin to tak zwany Terroir, wpływa on bezpośrednio na smak kawy.

Kilka słów o kawach Single

Kawa Single Origin to inaczej kawa jednorodna. Kawa jednego gatunku, pochodząca z jednego, konkretnego obszaru, w którym panuje określony Terroir. Single charakteryzują się rozpoznawalnym smakiem i aromatem. Afrykańskie cechują nuty kwiatowe, owocowe i korzenne.

Kawy Azji i Oceanii to niezwykłe smaki. Gorzka czekolada, herbata, nuty korzenne przeplatają się ze smakiem owoców tropikalnych czy orzechów. Ziarna pochodzące z Ameryki środkowej natomiast, obfitują w nuty karmelu, kakao, czekolady, orzechów włoskich.

Z kolei w Południowo - Amerykańskich, odnajdziemy czekoladę, miód, orzechy, wanilie, karmel.

Celem zachowania walorów danego singla, kawy skupowane są zazwyczaj z różnych plantacji danego kraju, najczęściej regionu i mieszane ze sobą. Gwarantuje to wyrównany smak i odzwierciedla ogólną charakterystykę.

Istnieją również kawy Single Origin, które są bardziej unikalne. Ziarna w nich zawarte, pochodzą z jednej prowincji lub nawet z konkretnej plantacji. Najbardziej ekstremalną odmianą Single Origin są tak zwane Mikro-loty. Kawa opisana w ten sposób pochodzi z jednej plantacji lub nawet jej konkretnej części, a zbiór z jednego dnia. Taki Singiel jest dumą plantatora i decyduje o jego renomie, jednak w przypadku gorszego sezonu nie spodziewajmy się równego smaku.

Informacje na temat pochodzenia danego Singla znajdziemy na etykiecie. Zazwyczaj nazwa odzwierciedla kraj i region lub plantację np. Etiopia Sidamo to kawa pochodząca z Etiopii z prowincji Sidamo.

Kawa Single Origin vs. kawa Blend - suszenie ziaren kawy na plantacji

Kawy typu Blend

Kawa typu Blend to mieszanka dwóch lub więcej kaw, pochodzących z różnych regionów świata. Często miesza się również gatunki, najczęściej Arabikę z domieszką Robusty. Nadrzędnym celem tworzenia mieszanek jest osiągnięcie lepszego lub po prostu innego, unikalnego smaku.

Blendy często posiadają większą zawartość kofeiny z uwagi na użycie ziaren Robusty obok Arabiki.  Najczęściej surowe ziarna są ważone w odpowiednich proporcjach, skomponowanych przez Roastera i wypalane w palarce bębnowej w określony sposób. Rzadziej Blendy miesza się po wypaleniu ziaren. Zdarzają się jednak sytuacje gdzie, aby osiągnąć pożądany smak, należy ziarna najpierw wypalić, aby następnie je wymieszać.

Takie postępowanie wymusza np. wielkość ziaren poszczególnych składników Blenda, których czas palenia znacząco się różni. Blendy mieszane w ten sposób zawierają często ziarna o różnym stopniu palenia, co widać w ich barwie.

Tak jak Single czy Mikro-loty są dumą plantatora, tak w przypadku Blendów o smaku decyduje Roaster, który dobiera ziarna mieszanki. Kawy typu blend dostępne w naszym sklepie to duma palarni Coffee Hunter. Znajdziemy tu pełne smaku i aromatu, doskonale zbalansowane mieszanki 100% Arabica takie jak 4 Ways Blend czy palona nieco ciemniej Nova Blend. Amatorów mocnej kawy z pewnością zainteresuje Heban Blend, w którym znajdziemy domieszkę Robusty.

Tworzymy również mieszanki typowe do zaparzania w ekspresach ciśnieniowych. Możliwe jest również stworzenie indywidualnej mieszanki dla kawiarni, dzięki której klienci będą mogli rozkoszować się unikalnym smakiem stworzonym specjalnie dla nich.

Chłodzenie świeżo wypalonych ziaren kawy powietrzem

Zatem która kawa jest lepsza, Single Origin czy Blend?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. Zarówno jedne, jak i drugie potrafią zaskakiwać jakością, smakiem i delikatnymi nutami wyróżniającymi je na tle innych. Tendencje zakupowe klientów pokazują, iż często kawy typu Single Origin parzone są metodami alternatywnymi, takimi jak Drip, Chemex czy Syfon.

Z kolei klienci preferujący ekspresy ciśnieniowe częściej wybierają Blendy. Myślę jednak, że każdy powinien spróbować kilku Singli i kilku Blendów, aby wyrobić sobie na ten temat własną opinię. Osobiście preferuję mocne i wyraziste Blendy do południa, na korzyść Singli pitych popołudniową porą lub na deser. Polecam każdemu zostać Coffee Hunterem w naszym sklepie i znaleźć swój smak.


Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. 
Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów pogłębiających kawową wiedzę. 
Jeżeli Chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera. Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały. Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #single #singleorigin #blend

Kategoria: Disco