0 0,00 zł

    Nie masz produktów w koszyku.

Najlepsza kawa do ekspresu, czyli jaka?

Nowi Klienci często pytają mnie o dobrą kawę do ekspresu ciśnieniowego. Chcą, aby polecić im kawę, która będzie najlepsza do parzenia w automatycznych urządzeniach tego typu. Zawsze, kiedy rozmawiam z klientami, staram się uściślić, jakie są ich preferencje. Pytam jakich kaw używali dotychczas, czy preferują kawy z mlekiem, czy raczej piją czarną . Okazuje się, że są pewne cechy wspólne, które można by przypisać do większości miłośników parzenia kawy w ciśnieniowych ekspresach automatycznych. Dlaczego tak bardzo skupiam się na tym, aby poznać potrzeby klientów? Ponieważ są pewne przyzwyczajenia smakowe konsumentów w Polsce. Wielu mogłoby stwierdzić, że są zawiedzeni, gdyby do ich ekspresu trafiło nieodpowiednie ziarno.

Najlepsza kawa do ekspresu, czyli jaka?

Dlaczego jedne kawy nadają się do parzenia w ekspresie ciśnieniowym, a inne nie?

Wyznaję filozofię, że warto poświęcić czas by edukować klientów. Trzeba informować ich, że stuprocentowa Arabica będzie miała większą kwasowość niż Blend - czyli mieszanka np. z Robustą. Że nieco bardziej rozwinięta kawa w procesie palenia ziarna, posiada więcej słodyczy niż jasno palone single. Że w końcu palarnie takie jak Coffee Hunter, z którą współpracujemy, różnicują palenie kaw na takie, które polecane jest do ekspresu oraz inne do pozostałych metod parzenia.

Z mojego punktu widzenia, kwestia doboru kawy dla Klienta jest sprawą zasadniczą. Znane światowe korporacje, produkujące kawę przemysłowo, oferują zazwyczaj ciemno palone mieszanki. Najwyraźniej wychodzą z założenia, że klient zawsze to jakoś przełknie ;)  Nasz sklep internetowy, oferuje kilkadziesiąt kaw, jednak nie wszystkie poleciłbym do ciśnieniowego parzenia w ekspresie automatycznym. 

Na bazie rozmów, pytań klientów i naszych doświadczeń, postanowiliśmy jako sklep, wprowadzić zestaw (startowy) kaw dedykowanych do ciśnieniowych ekspresów automatycznych. Jeśli nie możesz się zdecydować lub chcesz spróbować kliku różnych kaw, zanim wybierzesz tą najlepszą, to kliknij tutaj - Zestaw Degustacyjny Kaw Do Ekspresów Automatycznych 5x100g

Czym różni się kawa polecana do ekspresów ciśnieniowych od pozostałych?

Kawy polecane do automatycznych ekspresów ciśnieniowych, to najczęściej wybierane ziarna spośród wszystkich dostępnych w naszym sklepie internetowym. Dynamicznie rozwijający się rynek ekspresów automatycznych, wygoda i szybkość parzenia kawy powodują, że coraz więcej klientów wybiera właśnie tę kawową drogę. Kawy, które polecamy do parzenia w ten sposób, są palone nieco inaczej i są to mieszanki ziaren z różnych regionów świata. Po wypaleniu testujemy je w ekspresie automatycznym Jura i stale udoskonalamy. Dlaczego? Ponieważ chcemy sprostać oczekiwaniom klientów. Po wielu przeprowadzonych rozmowach już wiem, że kiedy chcesz napić się kawy ze swojego ekspresu, oczekujesz, że napój będzie aromatyczny, intensywny z gęstą cremą. Że będzie posiadał zredukowana kwasowość, będzie mocny, jednak bez nadmiernej goryczy. Jednym słowem kawa w sam raz.

Gdy rozmawiam w palarni z roasterem i pytam, jak określiłby różnicę w podejściu do palenia kaw dedykowanych pod ekspres automatyczny, odpowiada.
"Single palę jaśniej, na jaśniejszy odcień, bardziej dynamicznie i mniej rozwijam w końcowej fazie palenia. Mieszanki, które będą dedykowane do parzenia w ekspresach ciśnieniowych, palę w innych temperaturach i odpowiednio bardziej je rozwijam. Staram się wydobyć z nich jak najwięcej słodyczy oraz uniknąć nadmiernej goryczki, która jest charakterystyczna dla kaw palonych przemysłowo."

Dlaczego kawy do ekspresów to mieszanki ziaren z różnych regionów?

Klienci przywiązani do swojej ulubionej marki oczekują, że kiedy ponownie kupią produkt, będzie on identyczny w smaku jak ten, który kupili poprzednio. Dlatego niemal wszystkie firmy produkujące żywność, decydują się na mieszanki składników. Takie podejście do produkcji gwarantuje powtarzalność produktu. Branża spożywcza w większości bazuje na składnikach pochodzenia roślinnego. Te jak wiadomo, posiadają swoje charakterystyczne nuty smakowe. Jednak w zależności od pogody i sezonu różnią się one niuansami jak słodycz, kwasowość, czy aromat. W jednym sezonie ilość słońca, opadów, dni ciepłych i zimnych jest inna niż w kolejnym roku. Sposób prowadzenia upraw i czynniki środowiskowe każdego roku są inne. Ta zmienność decyduje o końcowym smaku roślin, będących następnie składnikiem finalnego produktu.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy więc przyjąć, że stosując mieszankę roślin z różnych upraw, uzyskamy wręcz idealną powtarzalność smaku. Jeśli do tego zastosujemy zapisaną i cyklicznie powtarzaną procedurę przetwarzania, możemy być niemal w stu procentach pewni, że uzyskamy smak, którego oczekiwaliśmy.

To właśnie główny powód, dla którego stosujemy mieszanki surowego ziarna kaw. Pochodzą one z różnych plantacji, z różnych regionów świata. W palarni Coffee Hunter poddawane są procesowi palenia, który jest ściśle kontrolowany. Piec wyposażony jest w czujniki i program, który na bieżąco śledzi proces palenia. Wszystkie parametry są zapisywane wraz z recepturą, którą możemy odtworzyć w przyszłości podczas kolejnego palenia.

Oczywiście oferujemy też kawy jednorodne z konkretnych regionów pod espresso. Dlaczego? Ponieważ wśród naszych klientów są i tacy, którzy lubią zmiany. Testują, próbują i wciąż pragną czegoś nowego. Dla takich klientów nowe doznania i zmienność smaku to zaleta.

Kawy typu Single, które polecamy pod espresso to przykład Cuba Serrano Superior czy Indie Monsoon Malabar.

Jaka kawa będzie najlepsza do kaw z mlekiem?

Kiedy rozmawiam z klientami o kawie, często pytają mnie jakie ziarno polecam do kaw typu latte, cappucino czy po prostu do klasycznej kawy z mlekiem. Skarżą się, że często kupią jakąś kawę, która w połączeniu z mlekiem smakuje lurowato, zbyt słabo, że jakoś mało tej kawy w kawie i że czuć samo mleko.
Najczęściej dzieje się tak, gdy klient kieruje się utartymi, marketingowymi schematami typu "Kawa Kolumbijska, Brazylijska jest wyrazista i pełna smaku." Myślą, że spełni ona idealnie ich oczekiwania smakowe, bo tak powiedzieli w telewizyjnej reklamie.

Jednak i tu ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju ziarna oraz sposób jego palenia. Wszystkie oferowane w naszym sklepie mieszanki do ekspresów, palone są w taki sposób, by smakowały zarówno czarne, jak i z mlekiem. Niektóre jednak do kaw mlecznych polecam bardziej. To głównie mieszanki z dodatkiem ziaren robusty. Ten rodzaj kawowego ziarna charakteryzuje się nieco większą goryczką, niska kwasowością oraz odpowiednią mocą. Robusta posiada niemal dwukrotnie wyższą zawartość kofeiny co w połączeniu z mlekiem stanowi udany duet. Mieszanka, którą mogę szczególnie polecić Ci do kaw z mlekiem to Polo Kotka lub Gold Blend.

Czy 100 % Arabika jest dobra do ekspresu i kaw mlecznych?

Czy 100% Arabica będzie dobrze smakowała z ekspresu automatycznego? Żona pije z mlekiem, ja czarną. - To częste pytanie, które zadają mi klienci naszego sklepu internetowego.
Możliwy jest taki dobór ziaren, który zadowoli miłośników 100% Arabiki, parzonej w ekspresie ciśnieniowym. Kluczowy jest tu dobór ziaren oraz odpowiedni profil ich palenia. Dobrze, jeśli w mieszance połączone są ziarna z obróbki natural i washed. Kolejną ważną kwestią jest region pochodzenia ziarna. Ma to decydujące znaczenie w przypadku doboru ziaren do Blendów przeznaczonych do ekspresów. Warto znać pewne ogólne zasady dotyczące tzw. „Terroir”.

Jeśli lubisz kawy o niskiej kwasowości, z wyczuwalnymi nutami orzechów, czekolady, kakao, zwracaj uwagę na mieszanki skomponowane z ziaren pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Jeśli jesteś gotowy na odrobinę przyjemnej, owocowej kwasowości, idealne będą dla Ciebie mieszanki z domieszką ziaren afrykańskich.

W kawowym świecie mówi się, że najlepsza kawa do ekspresu to taka, która wyraźnie przebija się przez mleko, niezbyt gorzka, wyraźnie słodka z odrobiną delikatnych nut owocowych. Gęsta, wyrazista i stawia na nogi. Jeśli tak definiujesz swoją idealną kawę, to polecam Ci mieszankę Crema Blend. Z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli wpis był dla Ciebie ciekawy, daj temu wyraz lajkiem na Facebook, zasubskrybuj kanał na YouTube lub podziel się informacjami ze znajomymi.

Zachęcam Cię również do dopisania Twojego adresu e-mail do naszego newslettera.
Nasza polityka - ZERO SPAMU - tylko wartościowe materiały.
Zapisując się możesz liczyć na informację o najnowszych artykułach na naszym blogu, dostaniesz info - Wypał Tygodnia, damy Ci także cynk o organizowanych promocjach i okazjach. 
Jak się zapisać? To proste, wpisz swój adres e-mail w okienku poniżej, (pod artykułem) i kliknij żółtą strzałę :)

Z kawowym pozdrowieniem, Łukasz - Disco.

#kawazpodrozy #kawoweprzepisy