Skip to content

Herbaty zielone

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Herbaty zielone cieszą się obecnie sporą popularnością. Wszystko dlatego, iż są zdrowe i bardzo delikatne w smaku. Sprawdzą się na przykład w przypadku osób, które nie przepadają za mocnymi i aromatycznymi herbatami. Dodatkowo herbaty zielone doskonale wpływają na zdrowie i sprzyjają trawienie. Warto więc wiedzieć o nich jak najwięcej.

Skąd pochodzi i jak powstaje zielona herbata?

Zielona herbata powstaje dzięki lekko parzonym liściom Camellia sinensis. Swoje początki miała w Chinach, gdzie pita jest od czasów przed naszą erą. Z początku rozwijała się właśnie tam, czyli w krajach Azjatyckich, w których zyskała sporą popularność. Do Europy trafiła stosunkowo niedawno, a największe nią zainteresowanie zrodziło się dopiero kilka dekad temu, gdy zaczęto wskazywać na jej prozdrowotne działanie. Od tej pory jest wybierana coraz częściej i zastępowana tradycyjną, czarną herbatą o mocnym smaku.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Odpowiedni sposób parzenia zielonej herbaty oczywiście odgrywa ogromną rolę. Na samym początku warto przygotować sobie dzbanek, gorącą wodę oraz liście zielonej herbaty wysokiej jakości. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rodzaje. Do wyboru pozostaje, chociażby Gunpowder o smaku wiśni i porzeczki, jaśminowa, róża z maliną czy klasyczny zielony Yunnan. W zależności od rodzaju takiej herbaty, jej smak będzie nieco inny. Aby herbata długo utrzymywała swoją temperaturę i była aromatyczna, z całą pewnością najbardziej sprawdzi się dzbanek lub czajnik. Temperatura wody powinna oscylować w okolicy 70-80 stopni Celsjusza, a czas parzenia powinien wynosić około 3 minuty. Warto też pamiętać o tym, że te same liście zielonej herbaty można parzyć nawet trzykrotnie i wciąż zachowany będzie odpowiedni smak i odpowiednia moc!

Zielona herbata – na co pomaga?

Warto mówić o tym, że zielona herbata ma wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera ona bowiem wiele doskonałych elementów, które wpływają na taki stan rzeczy. Mowa, chociażby o polifenolach, antyoksydantach, lipidach, aminokwasach czy teinie. Wszystkie te składniki mają silne działanie prozdrowotne. Na co pomaga picie zielonej herbaty? Przede wszystkim taki napar pomaga schudnąć i wcale nie jest to mit. Zielona herbata oczyszcza z toksyn i likwiduje wilgoć zalegającą w tkankach. Zmniejsza ona również ilość wchłanianych z pożywienia tłuszczy. Z tego powodu polecane jest jej częste picie. Ten napój opóźnia także demencje starczą, oraz znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. To właśnie dlatego tak ważne jest to, aby sięgać po nią regularnie.

Ile trzeba pić dziennie?

Fani zielonej herbaty tak naprawdę są w stanie pić ją nawet przez cały dzień. Oczywiście nie jest to szkodliwe, a wręcz pozytywnie wpływa na cały organizm. Aby jednak zauważyć jakiekolwiek zmiany i poprawę zdrowia, czy samopoczucia, zaleca się pić dwie filiżanki. Najlepiej rano i wieczorem. Wiele osób praktykuje picie zielonej herbaty na pusty żołądek, aby pobudzić właśnie przemianę materii i wspomóc odchudzanie. Takie metody oceniane są jako bardzo skuteczne.

Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę?

Zieloną herbatę można pić w każdym wieku. Nie ma co do tego większych ograniczeń. Warto pić ją nawet na pusty żołądek z powodów, które wspomniane zostały powyżej. Można napić się jej także po jedzeniu, ponieważ daje uczucie lekkości i odpręża, a także sprawia, że posiłek lepiej się trawi. Ważne jednak, aby wybierać zieloną herbatę naprawdę wysokiej jakości.

Od kiedy herbaty zielone można podawać dzieciom?

Jest to jedna z częściej pojawiających się kwestii. Mocniejsza i aromatyczniejsza herbata może być w przypadku dzieci jednak niewskazana. Najlepiej jest zacząć jej picie około 10 roku życia. Także wtedy warto dbać o to, aby była ona stosunkowo słaba i przestudzona. Zaleca się także, aby dziecko nie piło jej zbyt często. Wszystko z powodu wciąż rozwijającego się i dość delikatnego organizmu oraz układu pokarmowego malucha.