Musisz się zalogować, aby dodać opinię.
Miód wielokwiatowy, Majowy
25,00 zł – 47,00 zł
Naturalny miód pszczeli wielokwiatowy. 100% naturalny.
Kolor: Różna barwa, od jasnokremowej do herbacianej, po krystalizacji jasnoszara lub jasnobrązowa
Smak: Łagodny i słodki
Zapach: Przyjemny i delikatny zapach kwiatowy
Przechowywanie: Suche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)
Czas kwitnienia: Cały okres wiosna/lato
Krystalizacja: Średnia krystalizacja
Producent: Pasieka Alek, woj. Lubuskie
Wyjątkowy i naturalny miód tysiąca kwiatów
Naturalny miód wielokwiatowy – jak sama nazwa wskazuje – powstaje z wielu rodzajów roślin i kwiatów. Nie bez powodu zatem miód ten określany bywa „miodem tysiąca kwiatów”. To bez wątpienia jest z popularniejszych miodów pszczelich, a wszystko to ze względu na łatwą dostępność i uniwersalny smak. Miody wielokwiatowe mogą różnić się między sobą barwą, aromatem czy smakiem, a to z powodu różnorodności użytych do wytworzenia miodu kwiatów. Na ogół jednak naturalny miód wielokwiatowy ma kwiecisty zapach oraz słodki i przyjemny smak.
Miód wielokwiatowy – różne rodzaje
Wspomnieliśmy już, że miód wielokwiatowy niejedno ma imię i powstaje z różnych roślin. W zależności od tego, jakie kwiaty rosną w danym rejonie, różne rośliny mogą posłużyć pszczołom do wytworzenia miodu. Nie ma dwóch identycznych miodów wielokwiatowych, każdy ma swoją własną i niepowtarzalną kompozycję. Miody wielokwiatowe możemy podzielić na miody wiosenne o jasnej barwie i delikatnym smaku, miody letnie z nektarem lipy oraz miody późniejsze zawierające słonecznik lub grykę. Wybierając zatem miód wielokwiatowy należy zwrócić uwagę na to, jaka mieszanka kwiatowa została wykorzystana do tego konkretnego miodu.
Miód wielokwiatowy – charakterystyka
Naturalny miód wielokwiatowy wyróżnia się słodkim smakiem i aromatem. W zapachu wyraźnie wyczuwalne są nuty kwiatowe. Smak miodu wielokwiatowego jest przyjemnie słodki i dość delikatny. Dzięki temu miód ten cenią sobie zarówno osoby nie przepadające za zbytnią słodyczą, jak i te, które są fanami słodkości.
Barwa miodu może się znacząco różnić – od jasnokremowej do herbacianej. Po dłuższym czasie miód wielokwiatowy ulega procesowi krystalizacji i wtedy zmienia się również nieco jego kolor na jasnoszary lub jasnobrązowy. Krystalizacja miodu wielokwiatowego to normalne zjawisko i świadczy wyłącznie o naturalnym składzie miodu. W wyniku krystalizacji miód nie traci swoich walorów smakowych ani właściwości zdrowotnych.
Zawartość miodu wielokwiatowego
W miodzie wielokwiatowym znajdziemy przede wszystkim węglowodany, zwłaszcza glukozę i fruktozę. Największą zawartość cukrów prostych mają miody z wiosennych kwiatów. Z kolei miody z pełni lata i wczesnej jesieni są bogatsze w enzymy, biopierwiastki i związki przeciwdrobnoustrojowe. W miodach wielokwiatowych odnaleźć można także czasem odrobinę wosku, pyłku kwiatowego, a nawet nieco spadzi z drzew iglastych. Dodatki te urozmaicają smak nadając mu bardziej wyrazistego charakteru. Miód ten to także bogactwo witamin i minerałów – potasu, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia. Wysoka zawartość krzemu w miodzie wielokwiatowym usprawnia działanie układu krwionośnego.
Miód wielokwiatowy – właściwości
Miody wielokwiatowe poleca się przede wszystkim w alergicznych chorobach dróg oddechowych, jak astma oskrzelowa atopowa (alergenna) czy też katar sienny. Wspomniana obecność krzemu w miodzie poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego oraz poprawia kondycję skóry, włosów i kości. Doskonale wspiera organizm przy chorobach serca i naczyń. Dzięki dużej zawartości cukrów miód wielokwiatowy stanowi świetne źródło energii dla wyczerpanego organizmu i dobrze sięgać po niego w okresach intensywnego wysiłku fizycznego i psychicznego. Regularne spożywanie miodu podnosi również odporność, warto więc włączyć miód do diety, zwłaszcza w czasie szalejących przeziębień i grypy.
Do czego stosować miody wielokwiatowe
Naturalny miód wielokwiatowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można z powodzeniem zajadać sam miód, można także używać go jako substancji słodzącej zamiast cukru i innych słodzików. Miody wielokwiatowe nadają się jako dodatek do kawy czy herbaty, pod warunkiem jednak, że napój nie będzie za gorący. Wysoka temperatura bowiem niszczy właściwości miodu. Nasz miód będzie także świetnie komponował się w sałatkach, deserach, owsiankach czy ciastach. Jako dodatek do tostu czy chleba z kolei będzie stanowił pożywne i smaczne śniadanie.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.