Kawa z Indii – poznaj kawy świata, regiony upraw i ciekawe kawowe przepisy z LandCafe.pl
Kawa z Indii cechuje się delikatnością, jest niezbyt kwaśna i pełna bogatych aromatów. Dzieje się tak za sprawą unikalnego sposobu uprawy. Kawa z Indii uprawiana jest w cieniu, a terroir otaczających uprawę lasów sprawia, że przenika ona niesamowitymi aromatami. Indie są obecnie piątym co do wielkości producentem kawy na świecie. Uprawa kawy zajmuje spory udział w produkcji rolnej tego kraju. Uprawia się arabikę i robustę. Indyjska robusta, szczególnie ta z obróbki na mokro jest kawą wysokiej jakości, cenioną na całym świecie. W Indiach uprawia się także kawę Specialty, a jej najbardziej znane odmiany to Mysore Nuggets i Robusta Kaapi Royale. Jednak najbardziej rozpoznawalną kawą z Indii jest monsunowana Arabika tzw. Monsoon Malabar. Jeśli ciekawi Cię historia indyjskiej kawy to zapraszam do przeczytania poniższego wpisu.
Indie są siódmym pod względem powierzchni oraz drugim pod względem ludności krajem świata. Graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem i Mjanmą. Od południa oblane wodami Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego, a od północy przecięte pasmem Himalajów i Karakorum. 60% gospodarki Indii skupione jest na rolnictwie. Główne towary eksportowe płodów rolnych to kokos, przyprawy, herbata i kawa.
Gdzie uprawia się kawę w Indiach?
Indyjskie kawy uprawia się głównie na południu kraju w rejonie nazywanym „India’s Coffee Belt” – indyjski pas kawowy. W skład tego obszaru wchodzą stany Karnataka, Kerala i Tamilnadu, które dzielą się na podregiony.
Karnataka
- region Mandżarabad – wysokość upraw 900-1100 m n.p.m. Uprawiane gatunki to Arabika zajmująca powierzchnię ok. 31 700 ha i Robusta uprawiana na ok. 9 400 ha.
- region Bababudangiris – wysokość upraw 1000-1500 m n.p.m., głównie uprawiana jest Arabika. Powierzchnia upraw to ok. 15 000ha.
- region Coorg – wysokość upraw 750-1100 m n.p.m. Uprawiane gatunki to Arabika zajmująca powierzchnię ok. 26 000 ha i Robusta uprawiana na ok. 56 000 ha.
- region Czikmagalur – wysokość upraw 700-1200 m n.p.m. Uprawiane gatunki to Arabika zajmująca powierzchnię ok. 37 000 ha i Robusta uprawiana na ok. 23 000 ha.
- region Biligiris – wysokość upraw 1500-2000 m n.p.m., głównie uprawiana jest Arabika. Powierzchnia upraw to ok. 800 ha.
Kerala
- region Wayanad – wysokość upraw 600-900 m n.p.m. Uprawiana jest Robusta, a powierzchnia upraw to 67 000 ha.
- region Travancore – wysokość upraw 400-1600 m n.p.m. Głównie uprawiana jest Robusta na powierzchni 13 000 ha.
Tamilnadu
- region Anamalais – wysokość upraw 1000-1400 m n.p.m. Uprawiana jest Arabika. Powierzchnia upraw to ok. 2500 ha.
- region Biligiris – wysokość upraw 1500-2000 m n.p.m. Uprawiana jest Arabika. Powierzchnia upraw to ok. 800 ha.
- region Nilgiris – wysokość upraw 900-1400 m n.p.m. Uprawiane gatunki to Arabika zajmująca powierzchnię ok. 3600 ha i Robusta uprawiana na ok. 4000 ha.
- region Pulneys – wysokość upraw 600-2000 m n.p.m. Uprawiana jest Arabika. Powierzchnia upraw to ok. 14 000 ha.
- region Sheveroys – wysokość upraw 900-1500 m n.p.m. Uprawiana jest Arabika. Powierzchnia upraw to ok. 5000 ha.
Jak widzisz, indyjskie plantacje kawy są mocno zróżnicowane. Zarówno pod względem wysokości, na jakich prowadzone są uprawy, jak i ich wielkości oraz uprawianych gatunków. Wysokość wpływa oczywiście na klimat. Ten w niższych partiach jest zwrotnikowo-monsunowy, a na wyższych wysokościach nieco bardziej suchy i surowy.
Jak uprawiana jest kawa w Indiach?
Okres kwitnienia kawy w Indiach przypada na miesiące od lutego do maja. Zbiory arabiki rozpoczynają się w grudniu i trwają do stycznia, a robusty od lutego do marca. Wtórny okres zbiorów arabiki przypada głównie na styczeń, dla Robusty w marcu. Indyjskie plantacje są unikalne w skali świata ze względu na uprawę kawowców w cieniu pod parasolami drzew. Zacienianiu plantacji towarzyszy niemal 50 różnych gatunków roślin. Często plantacje zlokalizowane są w towarzystwie takich roślin jak pomarańcze, banany, pieprz, kardamon, papryka, mango, wanilia czy imbir. To osobliwe terroir skutkuje niesamowitymi aromatami, które znajdziesz w kawach z Indii. Bogata sensoryka, subtelna kwasowość, słodycz owoców oraz intensywne nuty przypraw to charakterystyczne cechy indyjskich ziaren kawy.
Kawa zbierana jest głównie ręcznie. W Indiach stosuje się obróbkę na sucho i mokro. Dotyczy to zarówno Arabiki, jak i Robusty, przez co ta druga dzięki obróbce mokrej zyskuje znacznie na jakości i smaku.
Kawa obrabiana na sucho suszona jest na słońcu. Suszenie odbywa się na specjalnie przeznaczonych do tego celu tarasach, gdzie kawa jest regularnie grabiona, aby proces odbywał się równomiernie.
Obróbka mokra polega na mechanicznym usunięciu skórki i miąższu owoców. Następnie ziarna podlegają 36-godzinnej fermentacji, dzięki której usuwane są pozostałe resztki miąższu. Następnie ziarno poddaje się suszeniu.
Monsunowana kawa z Indii, co to takiego?
Monsunowaniu poddaje się najczęściej ziarna Arabiki z obróbki suchej. Ziarno leżakuje w specjalnie przystosowanych do tego celu magazynach zlokalizowanych na wybrzeżu.
Początkowo rozrzucone luzem, kawowe ziarno, leżakuje przez cztery, pięć dni. Grubość warstwy wynosi od 12 do 20 cm, a ziarna są regularnie grabione. Chłoną wówczas wilgoć i słoną bryzę znad oceanu. Następnie kawę pakuje się w worki i układa w rzędach w taki sposób, aby zapewnić równomierny przepływ wiatrów monsunowych. Dla wyrównania procesu worki są przekładane, a nawet przepakowywane. Proces ten trwa od sześciu do siedmiu tygodni, a dzięki niemu kawa zmienia kolor na złocistożółty oraz zyskuje unikalne walory
smakowe.
Jak zrodził się pomysł monsunowania kawy?
Monsunowanie kawy to dzieło przypadku, lecz ma swoje korzenie w historii. W latach 60 transport kawy z Indii do Europy trwał nieco dłużej niż dziś. Worki z kawą zapakowane na statki płynęły około 10 tygodni, a nieraz nawet dłużej. Podczas tej podróży ziarna wchłaniały słoną wilgoć morskiej bryzy, a przez to ulegały zmianom fizycznym i chemicznym, zyskując specyficzny, łagodny smak. Walory te dostrzegli i docenili konsumenci w Norwegii, Szwecji i Danii, co sprawiło, że żółtozłote ziarna stały się prawdziwym hitem.
Czas mijał, a tempo żeglugi skróciło się o połowę. Wzrosła też jakość transportu, ładownie były szczelne i bardziej suche. Warunki atmosferyczne przestały oddziaływać na transportowaną z Indii kawę. Jednak klienci przyzwyczajeni do szczególnego smaku kawy z Indii nie byli zadowoleni z takiego obrotu sprawy i postanowili coś z tym zrobić.
Dzięki temu powstał pomysł odtworzenia całego procesu na lądzie i w ten oto sposób powstała słynna indyjska kawa „Monsoon Malabar”, którą możemy się cieszyć do dziś.
Jeśli chcesz spróbować jak smakuje monsunowana kawa z Indii – India Monsoon Malabar, to znajdziesz ją w naszym sklepie internetowym.
- Kawa India Monsoon33,99 zł – 115,99 zł