Kawa z Boliwii – poznaj kawy świata, regiony upraw i ciekawe kawowe przepisy z LandCafe.pl
Kawa z Boliwii to kawa organiczna, produkowana przez małe rodzinne gospodarstwa. Wysokogórska uprawa w tropikalnym klimacie sprawia, że kawa z Boliwii jest wysokiej jakości. W jej smaku odnajdziesz orzechy, wysoką słodycz z nutami owoców i złożony profil sensoryczny. W poniższym wpisie chciałbym Ci opowiedzieć o warunkach uprawy, cechach i jakości boliwijskiej kawy.
Boliwia to śródlądowe państwo położone w Ameryce Południowej. Graniczy z Brazylią, Paragwajem, Argentyną, Chile i Peru. Nie posiada dostępu do morza, co utrudnia logistykę i rozwój. Oknem na świat dla boliwijskich towarów są porty w Chile, Peru i Argentynie, a transport do nich odbywa się koleją. Gospodarka Boliwii bazuje głównie na wydobyciu i eksporcie surowców jak lit, cyna czy gaz ziemny. Drugą gałęzią gospodarki jest rolnictwo, które zajmuje ok 3% powierzchni kraju. Dominują jednak małe gospodarstwa, a większość upraw zaspokaja własne potrzeby bytowe rolników.
Gdzie uprawia się kawę w Boliwii?
90% kawy pochodzącej z Boliwii uprawia się w departamencie La Paz w regionie Yungas położonym na zachodzie kraju. Pozostałe plantacje mieszczą się w departamentach Cochabamba, Santa Cruz i Tarija. Kawowe plantacje znajdują się na wysokościach od 500 do nawet 2000 m n.p.m. Większość gospodarstw uprawiających kawę to drobni rolnicy, którzy nie używają pestycydów czy nawozów sztucznych. Przeciętne gospodarstwo posiada 10 ha ziemi, z czego 10-20% przeznacza pod uprawę kawy.
Boliwijskie kawowce rosną w tropikalnym klimacie, na żyznej ziemi w cieniu drzew. Niestety, ale te warunki są także idealne do uprawy koki. Plantacje koki stanowią duże zagrożenie dla produkcji kawy. Ubodzy rolnicy często karczują lasy pod plantacje koki. Stanowią one aż 35% obszaru, na którym rosły lub mogłyby rosnąć kawowce, co wpływa degradująco na uprawy kawy. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną są oczywiście względy ekonomiczne. Działania rządu i międzynarodowych programów do walki z tym procederem, powoli zmieniają proporcję. Zachęty, dotacje, edukacja oraz działalność instytucji takich jak Fairtrade sprawia, że uprawa kawy staje się coraz bardziej opłacalna.
Jak uprawia się kawę w Boliwii?
Chęć kontroli nielegalnej produkcji koki i jej ograniczenia sprawiła, że kawa została wprowadzona jako alternatywa dla ubogich mieszkańców boliwijskiej prowincji. Pierwsze kawowe krzewy były używane do wyznaczania granic działek czy dróg. Jednak rozwój tej gałęzi rolnictwa i rosnąca cena surowca sprawiły, że uprawa kawy na stałe zagościła w boliwijskich gospodarstwach.
Kawa z Boliwii to wyłącznie arabika, a jej główne odmiany botaniczne to Typica, Criolla, Caturra i Catuai. Okres kwitnienia kawy przypada w Boliwii na miesiące od sierpnia do września, a okres zbiorów od kwietnia do czerwca. Kawę zbiera się ręcznie, a następnie poddaje obróbce mokrej w specjalnych młynach wodnych tzw. beneficios. Następnie, ziarno suszy się na słońcu lub w suszarniach. Tak przygotowany surowiec ocenia się, a następnie pakuje i koleją wysyła do portów. Głównymi odbiorcami kawy z Boliwii są Niemcy, Holandia i Hiszpania.
Jak oceniana jest kawa z Boliwii?
Kawa z Boliwii oceniana jest według tzw. standardu kolumbijskiego. Istnieją dwie klasyfikacje
- Bolivia Primera Arabica inaczej oznaczana jako Excelso
- Bolivia Extra Arabica inaczej oznaczana jako Supremo
Jeśli chodzi o ilość wad ziarna, to stosuje się standard giełdy nowojorskiej.
Jakość kawy z Boliwii oraz jej standaryzację kontroluje stowarzyszenie ANDEC, które zrzesza boliwijskich eksporterów i plantatorów. W 1990 roku uruchomione zostało specjalistyczne laboratorium, które bada jakość kawy. Prowadzone są także wizyty na plantacjach, a wyspecjalizowani agronomowie doradzają i wspierają rolników. Stowarzyszenie zajmuje się również promocją kawy z Boliwii na arenie międzynarodowej. Nie bez znaczenia jest także obecność organizacji Fairtrade, która wspiera lokalną społeczność i dba o bardziej sprawiedliwe zasady handlowe. Wyższe wynagrodzenie przekłada się na jakość kawy i dbałość o uprawę.
Spróbuj jak smakuje kawa z Boliwii.
Boliwijski Deser Kawowy
Boliwia to kraj płynący mango, kokosem i kawą. Postanowiliśmy połączyć wszystkie te składniki i przygotować pyszny, orzeźwiający deser kawowy.
Składniki:
- Mocne podwójne espresso ok 60 ml (najlepiej z kawy z Boliwii)
- Pulpa mango ok 30 ml
- Mleko kokosowe schłodzone i zblendowane ok 100 ml (można dosłodzić gdy ktoś lubi )
- Gałka lodów śmietankowych /waniliowych/kawowych co tam w duszy gra
- Bita śmietana
- Prażone wiórki kokosowe do posypania
- Kawałeczki świeżego mango do dekoracji
Do wysokiej szklanki wlej delikatnie po ściankach pulpę z mango. Następnie dodaj mleko kokosowe i gałkę ulubionych lodów. Na wierzch wlej espresso i udekoruj bitą śmietaną. Posyp prażonymi wiórkami kokosa i kawałkami mango. Gotowe.
Jeśli masz ochotę na Frappe pulpę mango, mleko kokosowe, lody i espresso zmiksuj. Następnie udekoruj bitą śmietaną, wiórkami i kawałkami mango.