Kawa włoska – poznaj 13 najpopularniejszych typów
W tym artykule poruszymy temat włoskiej kawy. Przede wszystkim zajmiemy się obaleniem kilku mitów promowanych przez media, przedstawimy 13 rodzajów parzenia samej kawy. Opowiemy Wam jaka według nas jest prawdziwa kawa włoska, a także opowiemy o różnicach między mniejszy palarniami takimi jak nasza, a wielkimi korporacjami takimi jak chociażby Lavazza.
Co znajdziesz w tym artykule?
- 13 rodzajów włoskiej kawy
- Kawa ziarnista czy mielona?
- Prawdziwa kawa włoska, czyli jaka?
- Jeśli kawa z Włoch to tylko 100% arabica – czy aby na pewno?
13 rodzajów włoskiej kawy
Włoska kawa to nie tylko doskonały smak, lecz także pewien rodzaj sztuki. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą intensywnością smaku, kolorem, a także wyglądem. Próba zamówienia gorącego napoju w tym słonecznym kraju może jednak rodzić pewne problemy, przede wszystkim ze względu na nazewnictwo. Jak rozpoznać konkretny styl parzenia będąc we Włoszech?
1. Caffe (Espresso)
To jeden z najbardziej podstawowych rodzajów kawy, który obecnie jest spotykany na całym świecie. Nazwą ta określa także wynaleziony we Włoszech sposób przyrządzania napoju. Obecnie Espresso jest wytwarzane za pomocą przeznaczonego do tego ekspresu. Niewielka ilość gorącej wody przelatuje przez wyselekcjonowane ziarenka kawy, nadając jej niesamowitego aromatu.
Idealna kawa powinna posiadać mocno zbitą konsystencję, natomiast na samej górze może znaleźć się delikatna pianka, znana jako crema. Samo espresso posiada w sobie bardzo wysoką zawartość kofeiny, dlatego zwykle jest podawane w formie shota. Niemniej może być ono wykorzystane jako podstawa do stworzenia innej kawy, takiej jak Caffe Latte lub Cappuccino. Jeśli czujemy potrzebę dodatkowej dawki kofeiny w naszym organizmie, możemy pokusić się o zamówienie doppio, czyli podwójnego espresso.
2. Cappuccino
To przykład kawy tworzonej na bazie espresso. Do niego dodaje się odpowiednio spienione mleko, które jest stosowane także do stworzenia niepowtarzalnych wzorów na powierzchni napoju. Tradycyjna metoda tworzenia cappuccino polega na umieszczeniu jednego lub dwóch shotów z espresso w małym kubku, a następnie dolanie do niego jasnego, spienionego przez maszynę mleka.
Cechą charakterystyczną tego rodzaju kawy jest duża ilość piany — nieco większa niż samego płynnego mleka. Dzięki temu na powierzchni cappuccino tworzy się delikatny puch, który nadaje mu uroku. Co ciekawe, według Włochów jest to kawa typowo poranna, nadająca się jedynie do śniadania. Rzadko możemy spotkać miejscowego, który skusi się na ten napój w godzinach popołudniowych.
3. Ristretto (caffe stretto)
Ten sposób parzenia jest bardzo zbliżony do klasycznej Caffe, czyli espresso. On również zawiera jeden shot, jednak podczas jego tworzenia wykorzystuje się jeszcze mniejszą ilość wody, przez co sam smak jest bardziej skoncentrowany. Kolor prawidłowo wykonanej kawy jest podobny do ciemnej czekolady, a niewielka warstwa cremy jest jaśniejsza od tej w espresso.
4. Macchiato
Macchiato przyrządzane według oryginalnej, włoskiej receptury, posiada w sobie jeden shot z espresso oraz zaledwie kilka kropli spienionego mleka. Ten drobny dodatek ma za zadanie jedynie lekko złagodzić smak kawy, natomiast nigdy nie powinien stanowić głównego składnika.
Ze względu na to, że jest to kawa zdecydowanie mniej kremowa i pienista niż cappuccino, Włosi często spożywają ją w po południowych godzinach.
5. Marocchino
Kawa rozpoczyna się niepozornie — umieszczamy zaledwie jedną porcję espresso. Następne kroki jednak nie są już tak oczywiste, bowiem do tworzenia Marocchino konieczne jest… sproszkowane kakao. Do tak dobranych składników należy dodać jeszcze niewielką warstwę stworzoną ze spienionego mleka i ponownie posypać małą ilością kakao. Tak przyrządzony napój sprawdza się przede wszystkim dla osób, które nie przepadają za gorzkim posmakiem kawy.
6. Caffe Latte
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów kawy na całym świecie jest właśnie Caffe Latte. Jest to napój stworzony z 1/3 espresso, 2/3 gorącego mleka oraz delikatnej pianki na samej górze. Ten mocno mleczny rodzaj kawy, podobnie jak cappuccino, jest dopuszczalny przez Włochów jedynie w godzinach porannych. Wyróżniamy dwa typy latte:
- caffè latte – kawa i mleko są zmieszane, a wierzch pokryty jest mleczną pianką
- latte macchiato – napój tworzy trzy charakterystyczne warstwy, które są wyraźnie od siebie oddzielone: gorące mleko, kawa, mleczna pianka (nie mylić z macchiato).
7. Shakerato shay
Pod zagadkową nazwą kryje się włoska wersja kawy mrożonej. Składa się z posłodzonego espresso i wstrząśniętych w shakerze kostek lodu. Na samej górze powinna znaleźć się delikatna warstwa cremy, a sam napój jest zwykle podawany w kieliszku. Orzeźwiający wersja klasycznego espresso jest zamawiana szczególnie często podczas gorących dni.
8. Caffe Corretto
To jeden z tych rodzajów kaw, które z powodzeniem możemy spotkać na imprezach. Jest stworzony z espresso i kilku kropel alkoholu, takiego jak: grappa, Baileys, Sambuca lub rum. Ze względu na ten specyficzny dodatek zwykle jest zamawiany w godzinach po południowych lub wieczornych.
Napój powinien posiadać mocny, wyczuwalny smak kawy i nie być przytłoczony przez dodany do niego alkohol. Z tego względu podczas dodawania smakowego likieru należy zachować ostrożność, by nie wlać go za dużo.
9. Crema di Caffè
Sama nazwa oznacza kremową kawę i jest idealnie dopasowana do tego, jak wygląda gotowy napój. Aby go przyrządzić, potrzebne jest espresso, cukier i śmietanka w formie kremu. Całość zostaje zmieszana i poddana chłodzeniu, tworząc doskonałą, mrożoną kawę.
Ta chłodna przekąska stanowi idealną alternatywę dla lodów lub zimnych napojów. Ze względu na to, że przynosi upragnione orzeźwienie w trakcie upalnych dni, jest to napój szalenie popularny we Włoszech. Znajdziemy go nie tylko w kawiarniach, lodziarniach i barach, ale także na wielu stacjach benzynowych. Należy jednak pamiętać, że jest to kawa mrożona, dlatego występuje w ofercie tylko podczas sezonu letniego.
10. Americano
Do stworzenia Americano potrzebujemy espresso oraz niewielkiej ilości gorącej wody, którą do niego dodajemy. Podczas tej czynności na górze napoju powinna wytworzyć się niewielka, kremowa pianka. Sugerowane proporcje wynoszą 1/3 espresso i 2/3 wody, jednak dzięki wprowadzeniu drobnych modyfikacji możemy dopasować intensywność kawy do własnych preferencji.
11. Caffè al ginseng
To popularny odpowiednik amerykańskiej chai tea latte. Posiada ten sam słodki, orzechowy posmak i jest przyrządzany z espresso zmieszanym z ekstraktem z żeń-szenia, czyli tytułowego „ginseng”. Ze względu na swój smak nie potrzebuje on już dodatkowego cukru ani innych substancji słodzących.
Dzięki prozdrowotnym właściwościom żeń-szenia, wielu zwolenników kawy wybiera właśnie ginseng, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Poprawia on działanie układu trawiennego oraz w naturalny sposób pomaga w spalaniu tłuszczu. Mimo to należy pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi.
12. Caffè d’orzo – Orzo
Uwielbiasz smak kawy, ale nie chcesz rozbudzać organizmu w godzinach wieczornych? Być może ze względu zdrowotnych unikasz kofeiny? W takim razie ten sposób parzenia stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłej kawy. Taki napój nie zawiera w sobie ani dawki kofeiny, dlatego może być bezpiecznie stosowany także przez dzieci. Jest to nic innego jak kawa zbożowa najczęściej produkowana z jęczmienia, ale do jej produkcji wykorzystuje się również inne zboża. We Włoszech jego popularność sprawiła, że bezproblemowo możemy otrzymać bezkofeinową wersję takich napojów, jak cappuccino czy macchiato.
13. Caffe Mocha
Caffe mocha to gratka dla fanów słodkich napojów. Jest to to kawa z dużą ilością mleka i czekolady. Idealnie komponuje się z bitą śmietaną, odrobiną kakao lub cynamonu. Z pewnością taki rodzaj kawy osłodzi i rozgrzeje Wam zimowe i jesienne wieczory. Znana jest również pod nazwą Mokka, tę nazwę zawdzięcza jemeńskiemu miastu Mokka, które niegdyś było istotnym punktem w handlu kawą.
Teraz jak to jest z tą kawą z Włoch…
Zanim przejdziemy do głównego tematu, chciałbym Cię zachęcić drogi czytelniku do zajrzenia na nasz kanał YouTube, w którym poruszamy tematy związane z kawą. W odcinku poniżej dowiecie się nieco więcej o naszym sklepie, jaką kawę sprzedajemy, ale także poruszam temat kawy włoskiej, która jest zupełnie inaczej postrzegana i przedstawia w reklamach, a zupełnie inaczej w rzeczywistości.
Czy najlepsza włoska kawa to kawa ziarnista czy kawa mielona?
Oczywiście kawę, którą możesz kupić w naszym sklepie to kawa ziarnista. Tylko i wyłącznie. I taką też zalecamy kupować. Nie sprzedajemy kawy mielonej, ponieważ byłbym strasznym hipokrytą, opowiadając o tych wszystkich smakach, pisząc na blogu, jakie to nuty smakowe nie są zaklęte w naszych kawowych ziarnach, a potem ją mielił i nastawiał na to, aby wietrzała i się utleniała.
Kawa, którą zmielicie, po jakichś 30 minutach, traci prawie połowę aromatu, przez to, że tlen na nią działa i po prostu, wszystkie te aromaty uciekają w powietrze. Także jeżeli chcesz, aby Twoja kawa była naprawdę dobra, pełna aromatu i smaku, to zawsze miel ją koniecznie przed tym, zanim ją zaparzysz. Nie miel nigdy na zapas.
Prawdziwa kawa włoska, czyli jaka?
Tutaj warto się na chwilę zatrzymać. Jest bardzo dużo informacji na temat tego jak to kawa z Włoch nie jest najlepsza na świecie. Z pewnością większość z Was o tym bardzo dobrze wie, ale jednak warto przypomnieć. Kawę jako roślinę uprawia się tylko między północnym zwrotnikiem Raka, a południowym zwrotnikiem Koziorożca, a po Polsku w obu Amerykach, Azji, Afryce i Oceanii. Tak więc zarówno włosi jak i my ściągamy kawę z tych kontynentów.
Kawa z włoskiej palarni
Warto wspomnieć też jak jest z kawami od popularnych włoskich palarni typu Lavazza, Illy, Pellini czy Bazzara. Z jednej strony w tym przypadku możemy wspomnieć o wymarzonej kawie prosto z Włoch jednak trzeba spojrzeć na to z innej strony. Są to marki, które produkują kawy na skalę masową. Porównując ją do naszej kawiarni, my dbamy o najwyższą jakość kosztem możliwości masowej produkcji. Czyli chcemy dotrzeć do pewnego grona osób dając im najlepszy produkt jaki tylko jesteśmy w stanie dać, zaś taka Lavazza musi wyprodukować swoją kawę na skalę światową. Tracąc tym samym możliwość zagwarantowania jak najwyższej jakości i świeżości, która odgrywa bardzo dużą rolę. Nie twierdzimy, że taka kawa nie smakuje, ale z pewnością my swoim klientom możemy zapewnić kawę pierwszej świeżości z miesięcznym terminem, a nawet tygodniowym jak w przypadku wypału tygodnia.
Jeśli kawa z Włoch to tylko 100% arabica – czy aby na pewno?
Posiadamy w swojej ofercie kawy zarówno 100% arabica, jak również mieszanki, w których znajdują się ziarna robusty. I tutaj powstał taki mit, który ostatnio bardzo często słyszę, że tylko jedyna słuszna kawa, najlepsza, to właśnie arabica, a robusty należy unikać. Nie do końca tak jest. Najczęściej spotykamy to w telewizji. Szczęśliwa rodzinka, piję włoską kawę, typu włoskiego, z naciskiem na włoską, bo tylko taka jest najlepsza. Tymczasem we Włoszech wygląda to nieco inaczej.
Ponieważ jeśli pojedziecie do Włoch, to wasza wycieczka, która zacznie się w Mediolanie, będzie owocowała tym, że w waszej kawie, najprawdopodobniej będzie około 70% ziaren arabiki i 30% ziaren robusty. Przesuwając się dalej na południe, stosunek ten będzie się zmieniał i jeśli skończycie w Sycylii to najprawdopodobniej, wasza kawa będzie to 50% arabica 50% robusta. Tak właśnie Włosi robią kawę.
Więc skąd się wzięło stwierdzenie, że robusta to gorszej jakości kawa?
Przede wszystkim bierze się to stąd, że z uwagi na mniejsze wymagania glebowe, bardzo często sadzi się ją w takich niezbyt ciekawych regionach. Taka najgorsza robusta pochodzi zazwyczaj z Wietnamu. Są to wielkie plantacje, gdzie zbiór odbywa się maszynowo. I teraz uwaga! Większość ziaren, które są na rynku, są właśnie ziarnami robusty ze zbioru przemysłowego. Czyli jedzie kombajn po plantacji i zbiera wszystko jak leci, nie patrząc czy w danym zbiorze znajdują się ziarna uszkodzone, robaczywe czy podgniłe. W efekcie znacząco wpływa to na smak końcowy produktu. Ziarna Robusty, której my zaś używamy w Blendach to ziarna pochodzące z Indii. Są to najwyższej jakości, duże ziarna z ręcznego zbioru, przebierane tak samo jak ziarna Arabiki. Często zdarza się tak, że płacimy za nie niejednokrotnie więcej niż za ziarna arabiki. Zwłaszcza kiedy nie ma na nie sezonu
A po co dodaje się tą robustę?
Po pierwsze ma ona dużo większy poziom kofeiny, niemal dwukrotnie wyższy od ziaren arabiki, więc daje lepszego kopa. Druga sprawa to Crema, czyli pianka, która utrzymuje się na Espresso. Jeśli będzie to 100% arabica ta crema zazwyczaj jest mniejsza, krócej się trzyma, mniej gęsta. Natomiast w Blendach, przy których użyte jest ziarno robusty, ta crema jest bardziej taka gęsta, pełna,..nooo… dłużej się trzyma i to wygląda. Jest ładna brązowa i to robi robotę. Także… jeżeli uważacie, że najlepsza kawa to włoska kawa, to najprawdopodobniej musicie kupić sobie mieszankę z robustą. 🙂
Podsumowanie
Sami widzicie, że z tą kawą włoską to nie do końca jest tak jak mówią reklamy i nie dla każdego 100% arabica będzie dobrym wyborem. Warto jednak zadbać o jakość kawy, którą kupujemy i dokładnie przyjrzeć się źródłom i sposobom pozyskiwania ziaren. Z pewnością wyjdzie to nam na dobre. Jeśli nurtują Was jakieś pytania to śmiało je zadawajcie czy to na Facebook’u czy w komentarzach na YouTube.
Dodatkowo zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera, co tym zyskasz? Przede wszystkim nasza polityka to ZERO SPAMU! Będziesz dostawał wartościowe informacje o nowych artykułach, czy naszym Wypale Tygodnia. Jako pierwszy też dowiesz się o promocjach i wszelakich okazjach. Wystarczy, że zapiszesz się za pomocą swojego e-maila. Niech kawa z podróży będzie z Wami!!