Kawa z Gwatemali – poznaj kawy świata, regiony upraw i ciekawe kawowe przepisy z LandCafe.pl
Gwatemala to kraj, w którym niemal 12% całej produkcji, skupione jest wokół przemysłu kawowego. Bliskość Oceanu Pacyficznego i Atlantyku, występowanie licznych jezior, lasu deszczowego oraz wulkanicznej gleby powoduje, że mamy tu ponad 300 mikroklimatów. Ten specyficzny Terroir sprawia, że kawy z Gwatemali są bardzo różnorodne. Możemy wyróżnić osiem regionów, w których uprawia się kawę, a są to: Antigua, Acatenango, Atitlán, Cobán, Fraijanes, Huehuetenango, Nueva Oriente i San Marcos. Zdecydowana większość gospodarstw uprawia arabikę. Najczęściej uprawiane odmiany botaniczne to Bourbon, Typica, Maragogype i Arabigo. Obok arabiki, uprawia się tu również doskonałej jakości robustę, która rośnie na dużych wysokościach. Ziarna robusty poddawane są najczęściej obróbce mokrej – tzw. washed, co sprawia, że kawa jest czystsza i łagodniejsza w smaku w porównaniu do kaw gatunku robusta, pochodzących z Indii czy Wietnamu.
Jeśli ciekawi Cię, jak smakuje kawa z Gwatemali, spróbuj Gwatemala el Jaguar Ta kawa uprawiana jest na wysokościach powyżej 1600 m n.p.m. na wulkanicznych glebach. Znajdziesz w niej aromat świeżych orzechów włoskich oraz słodycz syropu klonowego. Kawa jest bardzo delikatna, posiada średnie body i wręcz niewyczuwalną goryczkę.
Sprawdź również kategorię Kawy Speciality, ponieważ często sprowadzamy kawy z Gwatemali, z małych plantacji i wypalamy ich krótkie serie. Szczególnie ciekawe w smaku są ziarna z obróbek naturalnych oraz honey. Posiadają one niezwykle złożony profil sensoryczny. Kawowe ziarna pochodzą z ręcznego zbioru, a ich jakość jest na najwyższym poziomie, którą odzwierciedla punktacja według skali SCA.
Spróbuj tej smakowej różnorodności, jaką można znaleźć w ziarnach kawy z Gwatemali.
Kawy pochodzące z Gwatemali nadają się do parzenia niemal każdą metodą. Jednak najwięcej nut smakowych i aromatów „wyciągniemy”, przygotowując napar w ekspresie kolbowym lub stosując metody alternatywne takie jak Drip czy Chemex. Warto także poeksperymentować i przygotować na bazie gwatemalskich ziaren – Cold Brew lub kawowe koktajle. Jeśli szukasz inspiracji, to poniżej znajdziesz kilka naszych autorskich przepisów z wykorzystaniem kawy z Gwatemali.
koktail Zacapa Rum
Bazą do przygotowania koktajlu Zacapa Rum będzie Cold Brew. Aby je przygotować potrzebujesz:
- 70 g grubo mielonej kawy Gwatemala Finca el Puente lub innej +1/2 łyżeczki kakao (wymieszać)
- 1 L zimnej wody
- pokruszona laska cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej
- 2 szt wędzonej śliwki
- 2 szt goździków
- szklane naczynie ( słoik, butelka, dzbanek) pojemność 1 L lub więcej, bądź specjalne naczynie do robienia Cold Brew.
Wsypujemy wszystkie składniki i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy do lodówki na ok 8- 12 godzin. Po tym czasie przecedzamy naszą kawę i otrzymujemy pyszne, świeże Cold Brew, które posłuży jako baza do naszego kawowego koktajlu.
Składniki:
- wcześniej przygotowane Cold Brew na bazie kawy Gwatemala Finca el Puente lub innej
- 3-4 kostki lodu
- 50ml soku z ananasa
- 1 łyżka melasy z trzciny cukrowej
- 1 łyżka soku z wiśni
- kawałki ananasa lub wiśnie
Do szklanki 250 – 300 ml wrzuć 3-4 kostki lodu, dodaj 50 ml soku z ananasa i całość uzupełnij wcześniej przygotowanym Cold Brew (180 – 200 ml). Dodaj 1 łyżkę melasy z trzciny cukrowej wymieszaną z 1 łyżką soku z wiśni. Całość udekoruj cząstkami ananasa bądź wiśniami. Mogą być świeże, suszone, liofilizowane – do wyboru co kto lubi.
I gotowe. Teraz możesz się delektować orzeźwiającym kawowym koktajlem Zacapa Rum.
koktail Quetzalteca
Bazą do przygotowania koktajlu Quetzalteca będzie Cold Brew. Aby je przygotować potrzebujesz:
- 60 g grubo mielonej kawy Gwatemala Finca Los Robles Natural lub innej
- 1 L zimnej wody
- 1 łyżka suszonego hibiskusa/ herbata z hibiskusa
- 2 plasterki cytryny
- szklane naczynie ( słoik, butelka, dzbanek) pojemność 1 L lub więcej, bądź specjalne naczynie do robienia Cold Brew.
Wsypujemy wszystkie składniki i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy do lodówki na ok 8- 12 godzin. Po tym czasie przecedzamy naszą kawę i otrzymujemy pyszne, świeże Cold Brew, które posłuży jako baza do naszego kawowego koktajlu.
Składniki:
- 180-200 ml wcześniej przygotowane Cold Brew na bazie kawy Gwatemala Finca el Puente lub innej
- 3-4 kostki lodu
- 1 łyżka soku z cytryny
- 50 ml Sprite
- kawałki cytryny lub szczypta suszonego hibiskusa
Do szklanki 250 – 300 ml wrzuć 3-4 kostki lodu, wlej Sprite i wymieszaj go z 1 łyżką soku z cytryny. Uzupełnij wcześniej przygotowanym Cold Brew (180 – 200 ml). Całość udekoruj cytryną lub szczyptą suszonego hibiskusa.
I koktail Quetzalteca gotowy.
Batido De Cafe czyli Kawowe Smoothi
Składniki:
- 2 szt zmrożonego i pokrojonego banana
- 2 łyżki masła orzechowego
- 400 ml mleka
- 2 łyżki płatków owsianych (opcjonalnie)
- 2 łyżki miodu
- 100 ml mocnego naparu kawy ( 4 x espresso)
- cynamon i kakao do dekowacji
Wykonanie Batido De Cafe jest banalne, proste i zajmuje kilka minut. Wszystkie składniki miksujemy w blenderze. Zblendowane smoothi przelewamy do wysokiej szklanki lub pucharków na desery. Dekorujemy cynamonem lub kakao i gotowe.