Kawa z Kolumbii – poznaj kawy świata, regiony upraw i ciekawe kawowe przepisy z LandCafe.pl
Kawa z Kolumbii jest mocna, wyrazista i aromatyczna, a wielu kawoszy wprost za nią przepada. W dzisiejszym wpisie chciałbym opowiedzieć Ci o kawie z Kolumbii, jej uprawie, metodach obróbki oraz oceny. Kolumbia jest trzecim producentem kawy na świecie, zaraz po Wietnamie i Brazylii. Leży na północnym zachodzie Ameryki Południowej w tzw. Pasie Kawowym. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem i Panamą. Kolumbia posiada dostęp do Oceanu Spokojnego od zachodu, a od północy do Morza Karaibskiego, dzięki czemu ma doskonałe możliwości logistyczne. Liczne porty zlokalizowane na obu wybrzeżach zapewniają dywersyfikację dostaw oraz eksportu, również kawy.
Kawa kolumbijska, a jej Terroir
Kolumbia leży w tzw. pasie kawowym, który rozciąga się pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca, co sprawia, że klimat do uprawy kawy jest tu idealny. Skoro już jesteśmy przy klimacie, warto pochylić się nad nim nieco dłużej, bo jest naprawdę niesamowity. Kraj znajduje się w obrębie klimatu równikowego. Ten zazwyczaj kojarzymy z dużą wilgotnością, wysokimi temperaturami oraz występowaniem tropikalnych deszczy. Jednak klimat kolumbijski jest pod tym względem zupełnie wyjątkowy i niespotykany. Dlaczego? Ponieważ przecinają się tu aż trzy kordyliery Andów, a dzięki temu mamy do czynienia z ogromnym zróżnicowaniem zarówno temperatur, jak i wilgotności. Od tropikalnych Karaibów, aż po wiecznie ośnieżone, górskie szczyty pasma Sierra Nevada.
Klimat Kolumbii posiada aż cztery strefy klimatyczne: wilgotną, suchą, umiarkowaną i górską. Temperatury są raczej stałe i bardzo przewidywalne, zależą głównie od wysokości nad poziomem morza. Zasadniczo mamy tu dwie pory roku: suchą i deszczową. Kolumbijskie lato, czyli Verano, to pora sucha. Występuje od grudnia do marca i od czerwca do września. Przez pozostałe miesiące w roku trwa kolumbijska zima, zwana Invierno, czyli pora deszczowa. Ta niezwykła różnorodność klimatu sprawia, że Kolumbia jest prawdziwą królową fauny i flory, występuje tu najwięcej gatunków ptaków na świecie.
Kawowce również mają tu doskonały Terroir i owocują aż dwa razy w roku. Okres kwitnienia kawowych krzewów przypada od stycznia do marca oraz od lipca do września. Zbiory natomiast mają miejsce od września do stycznia oraz od kwietnia do lipca. Główne odmiany botaniczne kaw uprawianych w Kolumbii to Castillo, Colombia i Caturra. Kolumbijskie kawy zbiera się zazwyczaj ręcznie i obrabia na mokro. Bardzo rzadko ziarno poddaje się obróbce naturalnej, honey czy polegającej na kontrolowanej fermentacji. Jeśli jednak trafisz na kolumbijskie ziarno tego typu, będzie to z pewnością niepowtarzalna, kawowa perełka.
Handel kolumbijską kawą
Handel kolumbijską kawą kontroluje założona w 1927 roku, federacja producentów FNC (Federación Nacional de Cafeteros de Colombia). Organ ten został powołany jako pozarządowe stowarzyszenie biznesowe, a jego działalność statutowa to regulacja rynku, promocja i eksport kawy z Kolumbii. Federacja sprzedaje bezpośrednio około 30% całkowitej produkcji kolumbijskiej kawy. Pozostała sprzedaż realizowana jest przez prywatnych eksporterów, jednak musi zostać w niej zarejestrowana.
Jak ocenia się kawę z Kolumbii?
Zanim kawa kolumbijska zostanie sprzedana i wyeksportowana do innych krajów, zostaje oczywiście poddana ocenie jakościowej. System klasyfikacji rozwiązany jest dość ciekawie. Przewiduje podział na występowanie wad pierwotnych oraz wtórnych surowego ziarna. Kawę ocenia się zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości wpływających na sensorykę. Aby kawowe ziarna spełniły warunki dobrej jakości, dopuszczalne jest występowanie maksymalnie 12 wad pierwotnych oraz 60 wad wtórnych w 300 gramowej próbce.
Wady pierwotne surowego ziarna kawy związane są z jakością nawiązującą do profilu sensorycznego. Za wadliwe uważa się ziarno czarne, spleśniałe lub kwaśne.
Wady wtórne związane są z wyglądem surowego ziarna. Do grupy tej zalicza się ziarna połamane, uszkodzone przez owady, odbarwione (wyblakłe), szare, pocięte, niedojrzałe.
Przyjmuje się także zasadę kompensacji jakościowej, gdzie mniejsza ilość wad pierwotnych dopuszcza występowanie większej ilości wad wtórnych i to w stosunku 1:10.
Przykładowo, jeśli ziarno posiada tylko osiem wad pierwotnych, może posiadać do stu wad wtórnych. Po ustaleniu ilości wad, określany jest screen ziarna, czyli jego wielkość. Wielkość kolumbijskich ziaren kawy opisują wartości liczbowe np. 17 czy 18, a także nazewnictwo, które określa możliwą, procentową ilość ziaren danej wielkości w jednej partii.
Poniżej znajdziesz przykłady najczęściej występujących oznaczeń jakościowych kawy pochodzącej z Kolumbii:
- Excelso EP – 10 % to partia, w której maksymalnie 10% mogą stanowić ziarna mniejsze od rozmiaru 15, ale większe niż rozmiar 14
- Excelso EP – 5 % to partia, w której maksymalnie 5% mogą stanowić ziarna mniejsze od rozmiaru 16, ale większe niż rozmiar 14
- Supremo 17/18 – to partia, w której maksymalnie 5% mogą stanowić ziarna mniejsze od rozmiaru 17, ale większe niż rozmiar 14
- Supremo 18 + – to partia, w której maksymalnie 5% mogą stanowić ziarna mniejsze od rozmiaru 18, ale większe niż rozmiar 14
- Z kolei określenie UGQ dotyczy niewielkich ziaren kawy zwykłej jakości.
Mam nadzieję, że mój wpis dostarczył Ci sporo informacji na temat kawy pochodzącej z Kolumbii. Jeśli większość z nich była dla Ciebie nowością, to jest mi tym bardziej miło, że mogłem poszerzyć Twoją kawową wiedzę.
Chcesz spróbować kawy z Kolumbii? Polecam rozpocząć przygodę od kawy Colombia Excelso, którą kupisz w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz w niej głęboki aromat, posmak orzechów i słodkiego karmelu oraz porządną dawkę kofeiny i wysokie body. Jeśli zaś szukasz kawy bezkofeinowej, to mam dla Ciebie doskonałą wiadomość. W naszej ofercie znajdziesz również Kawę Colombia Bezkofeinowa. Jest to ziarno Colombii Excelso poddane obróbce Swiss of Water. Metoda ta gwarantuje zdrową i aromatyczną kawę, ponieważ do wypłukania kofeiny używana jest wyłącznie woda. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu Swiss of Water zajrzyj tutaj: https://youtu.be/FSXMbJ0u4YM
Kawa kolumbijska – sklep internetowy
Polecane kawy z Kolumbii:
- Kawa Colombia Bezkofeinowa36,99 zł – 124,99 zł
- Kawa Colombia Excelso Finca Palmichal34,99 zł – 120,99 zł
Cold Brew Aquardiente
Nasze Cold Brew Aquardiente inspirowane jest oryginalnym, kolumbijskim alkoholem. Ciekawostką jest, że w Kolumbii służba zdrowia finansowana jest głównie z zysków ze sprzedaży i produkcji alkoholu. Każda prowincja ma swój monopol i z niego utrzymuje publiczną służbę zdrowia w danym regionie. Zatem toast – Na Zdrowie! – wykrzykiwany przed wypiciem kieliszeczka Aquardiente ma swoje dosłowne uzasadnienie 😉
Składniki:
- 60 g grubo zmielona kawa kolumbijska
- 1 L zimnej wody
- 2 łyżki nasion anyżu
- 2 łyżki brązowego cukru
- dwa plasterki cytryny
- szczypta gałki muszkatołowej
Wszystkie składniki wrzuć do słoja lub specjalnego naczynia do Cold Brew, zalej wodą i maceruj do 12 godzin. Następnie przecedź.
Podawaj w szklance 200 ml z kilkoma kostkami lodu i plastrem cytryny. Możesz też dodać likier anyżowy. Smacznego!