Kawa z Nikaragui – poznaj kawy świata, regiony upraw i ciekawe kawowe przepisy z LandCafe.pl
Nikaragua to państwo w Ameryce Środkowej, graniczące z Hondurasem i Kostaryką. Od wschodu oblewają ją wody Morza Karaibskiego, a od zachodu Oceanu Spokojnego. Topografia terenu jest zróżnicowana i można ją podzielić na trzy główne części. Niziny Pacyfiku, wyżyny centralne oraz niziny karaibskie. Nikaragua jest położona na zbiegu głównych płyt tektonicznych co powoduje dość częste trzęsienia ziemi oraz erupcje wulkanów. W większości kraju panuje klimat równikowy. Średnie temperatury plasują się na poziomie 25°C. Dominują dwie pory roku, deszczowa od maja do października i sucha od grudnia do kwietnia.
Gospodarka Nikaragui jest stosunkowo słabo rozwinięta. Dominującym segmentem jest rolnictwo, bazujące głównie na uprawie kawy i bawełny. Dobre warunki klimatyczne i wulkaniczna gleba umożliwiły dynamiczny rozwój plantacji kawy, która stanowi 20% udziału w produkcji rolnej kraju. Produkowana kawa sprzedawana jest głównie na eksport. W Nikaragui istnieje około 30 tysięcy niewielkich gospodarstw uprawiających kawę. W 1997 roku powstało rządowe stowarzyszenie CONICAFE (Nikaragua’s Coffee Commission), które zrzesza i reprezentuje plantatorów kawy.
Drugą organizacją jest NSCA (Nicaraguan Specialty Coffee Associacion), do której należy kilkudziesięciu producentów wyspecjalizowanych w produkcji kawy jakości Specialty.
Nikaraguańska kawa najwyższej jakości pochodzi z plantacji zlokalizowanych w regionach górskich Jinotega, Matagalpa i Segovias. Uprawia się tu wyłącznie Arabikę. Głównie odmiany botaniczne takie jak Caturra, Catuai, Bourbon, Marsellesa oraz Catimor. Okres kwitnienia kawowców przypada na miesiące od maja do czerwca. Kawa zbierana jest od listopada aż do stycznia. Większość kaw Nikaragui zbierana jest ręcznie. Następnie trafia do młynów, gdzie poddawana jest obróbce na mokro. Kawowe ziarno jest suszone sposobem tradycyjnym na matach lub w skrzyniach. Następnie trafia do dwóch głównych portów, Puerto Cortino zlokalizowanego w Nikaragui na wybrzeżu Oceanu Spokojnego lub do Puerto Cortes w Hondurasie, skąd eksportowana jest do Niemiec, Belgii oraz USA.
Koktajl FLOR DE CANA
Bazą do przygotowania koktajlu będzie Cold Brew inspirowane oryginalnym nikaraguańskim rumem – FLOR DE CANA
Składniki Cold Brew:
- 70 g kawy grubo mielonej
- 1 L zimnej wody
- 3 szt orzecha laskowego bez skórki, prażonego z 3 łyżkami cukru trzcinowego
- ½ łyżki przypraw korzennych całych ( goździk, cynamon, wanilia, gałka muszkatołowa)
- 1 łyżeczka suszonej skórki pomarańczowej
- 1 plasterek grejpfruta
- 1 plasterek cytryny
- 2 plasterki chilli
- 4 szt owoców ciemnego winogrona (rozgniecione, wraz z pestkami )
Wszystkie składniki wkładamy do słoja lub specjalnego naczynia do maceracji Cold Brew. Macerujemy do 12 godzin, a następnie przecedzamy i otrzymujemy nasze Cold Brew à la FLOR DE CANA.
Przygotowanie koktajlu FLOR DE CANA.
Składniki:
- 4 kostki lodu
- 2 łyżki soku z banana
- 2 łyżki soku z winogron
- 2 łyżki soku z grejpfruta
- 50 ml tonicu
- 1 łyżeczka melasy z trzciny cukrowej
- Cold Brew à la FLOR DE CANA
Sok z banana, winogron, grapefruita i 2 kostki lodu wrzucamy do shakera. Mieszamy potrząsając energicznie. Do szklanki wkładamy pozostałe kostki lodu, wlewamy wymieszaną zawartość shakera. Następnie dodajemy tonic i uzupełniamy wcześniej przygotowanym Cold Brew. Na koniec dodajemy melasę. Dekorujemy cytrusami i płatkami róży i gotowe, można serwować.
Koktajl Piña Colada Cold Brew
Składniki:
- 200 ml cold brew (z przepisu „FLOR DE CANA” , powyżej)
- 3-4 kostki lodu
- 50ml śmietanki kokosowej
- 50ml soku ananasowego
- kilka kostek czekolady do rozpuszczania (min 70%)
- plaster ananasa lub cytryny
Do szklanki 300ml wlewamy Cold Brew. Rozpuszczamy czekoladę, najlepiej w kąpieli wodnej. Powoli dolewamy śmietankę kokosową, cały czas mieszając. Powoli dodajemy sok z ananasa, dalej mieszając. Całość wlewamy powoli do cold brew. Dekorujemy kawałkiem ananasa lub cytryny i gotowe.