Kawa z Kenii – poznaj kawy świata, regiony upraw i ciekawe kawowe przepisy z LandCafe.pl
Kenia to państwo położone w Afryce wschodniej w pasie równika. Graniczy z Etiopią, Sudanem południowym, Tanzania, Uganda, Somalia. Posiada dostęp do oceanu indyjskiego. Kraj żyje głównie z turystyki, która stanowi 50% przychodów, a także rolnictwa. Ponad połowę dochodu kenijskiego rolnictwa pochodzi z upraw herbaty i kawy.
W XIX w rozpoczął się tzw. Wyścig o Afrykę, w którym europejskie mocarstwa walczyły o wpływy na tym kontynencie. Obecny obszar Republiki Kenii od końca XIXw aż do 1963r stanowił kolonię Brytyjską. Działalność kolonizatorów widać do dziś na wielu płaszczyznach życia, rozwoju i kultury Kenii. Brytyjczycy szybko dostrzegli potencjał rolniczy tego regionu. Osadnicy przybywający do Kenii tworzyli zorganizowane gospodarstwa, a uprawy miały wręcz charakter naukowy. Prowadzono liczne badania, w których wyodrębniano najbardziej wydajne, odporne na suszę i choroby gatunki botaniczne roślin. Uprawa kawowców, które miały tu doskonały klimat, również podlegała tym innowacjom. W 1922 roku Brytyjski Rząd kolonialny Kenii utworzył instytut – „Scott Agricultural Laboratories” działający do dziś jako National Agricultural Laboratories (NARL) z siedzibą w Kabete.
Na 24 akrowej plantacji badawczej, prowadzono eksperymentalne uprawy różnych odmian kawowca. Krzyżowano odmiany tak, aby wyodrębnić najbardziej pożądane Varietele, dające wysoki plon oraz jakość. W ten sposób powstało wiele znanych do dziś kenijskich odmian. Łatwo je rozpoznać ponieważ ich nazwy zaczynają się literami SL pochodzącymi od nazwy Scott Laboratories.
Najbardziej znany to SL28 spokrewniony z odmianą Bourbon, który świetnie rośnie na średnich i dużych wysokościach. Jest dość odporny na suszę i długowieczny. Odmiana ta potrafi owocować nawet kilkadziesiąt lat, lecz jest podatna na typowe choroby kawowców.Inne popularne odmiany to np. SL14, SL34, Ruiru11.
Kolonialne uprawy kawy w Kenii były oparte w większości o duże plantacje, będące własnością europejczyków. Sytuacja zaczęła się zmieniać po odzyskaniu przez Kenię niepodległości. Rodowici Kenijczycy uzyskali wówczas możliwość prowadzenia własnych plantacji kawy i tworzenia spółdzielni przetwórczych. Obecnie stanowią one większość gospodarstw produkujących kawę.
Kenijskie kawowce kwitną dwukrotnie w ciągu roku. Główny okres przypada na termin od marca do kwietnia,a wtórny od października do listopada. Kawa zbierana jest również dwukrotnie. Pierwszy zbiór odbywa się od listopada do lutego, a kolejny od maja do sierpnia. Uprawiana jest wyłącznie Arabika. Kawowe ziarna w 90% zostają poddane obróbce na mokro, a pozostałe 10% obróbce naturalnej.
Jakość kawy z Kenii klasyfikowana jest ze względu na wielkość ziarna. Selekcji dokonuje się poprzez odsianie ziaren na sitach o różnej wielkości oczek tzw. screen.
Poniżej możesz zapoznać się z używanymi oznaczeniami i sprawdzić jaką reprezentują wielkość.
- E – Elephant tzw. ziarno słoniowate, największe. Jego inna nazwa to „Ears” (uszy).
- AA – ziarno opisywane jako screen 17 – 18 , wielkość (17 x 1/64 cala) czyli około 7 mm
- AB – ziarno opisywane jako screen 15 – 16 , wielkość (15 x 1/64 cala) czyli około 6,5 mm
- PB – ziarno okrągłe, perłowe tzw. „Peaberry”
- C – ziarno opisywane jako screen 14 – 15 , wielkość (14 x 1/64 cala) czyli około 5,5 mm
- TT – ziarna jaśniejsze, wyodrębniane z ziaren o wielkości AA i AB
- T – ziarna mniejsze, lżejsze, odsiewane podczas selekcji sortu C
- UG – to ziarna nie spełniające żadnej z powyższych norm, nieklasyfikowane.
Po wykonaniu selekcji wielkościowej, ziarna ocenia się także pod kątem sensoryki. Służy do tego dziesięciostopniowa skala, w której 1 oznacza najwyższą jakość, a 10 najniższą. Często używa się również oceny opisowej np. filiżanka dobra do dobrej, dobra do średniej etc.
Kenijska kawa jest ceniona za swą jakość i trafia na rynki niemal całego świata. Handel kawą opiera się głównie o kenijska giełdę kawową zlokalizowaną w Nairobi. Początkowo rynek kenijskiej kawy, kontrolowany był przez organizację Kenyan Coffee Board powołaną do życia w 1933r. Trzymała ona pieczę nad badaniami, rozwojem, sprzedażą i promocją kawy zarówno na rynku wewnętrznym jak i eksportowym. Po licznych reformach ustawowych sytuacja ta uległa zmianie i rolę tą przejęły trzy niezależne organizacje: Kenya Planters ‘Co-operative Union (KPCU), Thika Coffee Mills (TCM) oraz Millers Socfinaf. Odpowiadaja one za regulacje, marketing, oraz rozliczenia finansowe pomiędzy kupcami, a producentami.
Jeśli chcesz spróbować kawy z Kenii to flagową propozycją w ofercie naszego sklepu internetowego jest Kenia AA+
Cold Brew Dawa
Składniki:
- 60 g kawy
- 2 plasterki limonki
- 1 łyżeczka brązowego cukru
- 1 łyżeczka miodu
- 80 ml różowego toniku
60g grubo mielonej kawy zalewamy 1l zimnej wody. Użyj słoja lub specjalnego naczynia do Cold Brew i maceruj do 12 godzin. Następnie przecedź.
Do szklanki 200ml wrzuć limonkę, miód i cukier. Ugniataj jak przy robieniu Mojito. Dolej tonic, a następnie delikatnie Cold Brew.
Gotowe. Pozostało jedynie cieszyć się wspaniałym orzeźwieniem, które gwarantuje Dawa. Smacznego!!
Koktajl kawowy Gold Kenya Rum
Bazą do przygotowania koktajlu Gold Kenya Rum będzie Cold Brew z nutką rumową. Aby je przygotować potrzebujesz następujące składniki:
- 70 g grubo mielonej kawy na 1 L wody
- Garść dużych, posiekanych rodzynek moczonych w rumie (możesz zrezygnować z alkoholu i użyć samych rodzynek)
- Szczypta gałki muszkatołowej
- Dwa goździki
- Kilka ziaren kolendry
- Szczypta herbaty jaśminowej
- Plasterek limonki i pomarańczy
- Łyżka melasy trzcinowej lub łyżka brązowego cukru trzcinowego
- 8-10 owoców czarnego winogrona (przecięte na pół )
Wszystkie składniki umieszczamy w słoju lub specjalnym naczyniu do Cold Brew i macerujemy do 12 godzin. Następnie przecedzamy. W ten sposób otrzymujemy Rumowe Cold Brew.
Przygotowanie koktajlu Gold Kenya Rum.
Składniki:
- kilka kostek lodu
- 100 ml tonicu
- 20-40 ml soku z winogron lub czarnej porzeczki
- 100ml Cold Brew
- Cytrusy do dekoracji
Do szklanki 300ml wrzucamy lód, następnie wlewamy sok z winogron. Dolewamy tonic i uzupełniamy wcześniej przygotowanym, rumowym Cold Brew. Ważne, aby sok i cold brew wlewać powoli, tak aby warstwy się nie pomieszały, uzyskamy w ten sposób efektownie wyglądający koktajl Gold Kenya Rum. Dekorujemy cytrusami. Pozostaje cieszyć się wspaniałym smakiem i orzeźwieniem jaki daje napój. Smacznego.