Mielenie kawy – czym i jak mielić kawę dobrze?
Czy wiesz, że odpowiednio zmielone ziarna kawy mogą poprawić jej smak nawet o 50%. Zobaczmy zatem jak właściwie obchodzić się ze świeżo wypalonymi ziarnami tak, aby wydobyć maksymalnie dużo dobroci, które zamknęła w nich dla nas natura. Bo jak mogliście się dowiedzieć z poprzedniego artykułu o tym jaką kawę do ekspresu wybrać najlepszą i jedyną słuszną jest kawa ziarnista najlepiej świeżo palona, w tym przypadku bez mielenia się nie obejdzie. Sprawdź jak mielenie kawy wpływa na jej smak i dowiedz się jak to właściwie robić
3 złote zasady mielenia kawy
Tak naprawdę mielenie kawy możemy zamknąć w 3 zasadach. Jeśli będziemy się ich trzymać, to z pewnością pytanie jak zmielić kawę nie będzie wpisywane u wujka Google już nigdy. Pierwszą sprawa będzie dotyczyć momentu mielenia, czyli kiedy najlepiej to robić i ile kawy mielić na filiżankę kawy. Drugi punkt poruszy temat młynków i czym tak naprawdę najlepiej mielić kawę. Trzecia kwestia będzie dotyczyć różnych rodzajów ekstrakcji, w nim powiem Wam jakiej grubości powinien być przemiał kawy do kawiarki, dripa, ekspresu itd. Ostatnia i równie ważna kwestia będzie dotyczyć czyszczenia młynka oraz ewentualnego przechowywania zmielonej kawy.
Ile gram kawy mielić na espresso?
Standardowo przyjmuje się 7 gramów kawy na 100 mililitrów wody, a w przypadku espresso z 7 gramów kawy powinniśmy otrzymać ok. 25 mililitrów naparu. Zawsze mielimy ziarna kawy bezpośrednio przed ich zaparzeniem i tylko tyle ile w danym momencie potrzebujemy. Nigdy, przenigdy nie mielimy kawy na zapas. Rozdrobnione cząstki kawowych ziaren bardzo szybko reagują z powietrzem z otoczenia i ulegają utlenieniu. Proces ten postępuje tak szybko, że po około 20 minutach od zmielenia ucieka połowa aromatu naszej kawy. Nie pomoże tu również próżniowe pakowanie, zmielona kawa zaraz po otwarciu opakowania zacznie się utleniać.
Pomimo tego, że standardowo przyjmuje się te 7 gramów kawy na 100 ml wody to zależnie od rodzaju jej przygotowywania zalecenia są różne. W przypadku mielenia kawy pod Chemex ten na 6 filiżanek kawy to na 500ml kawy przypada 30g ziaren. Zaś jeśli mielimy do dripa lub ekspresu przelewowego to ilość kawy powinna wynosić 18g na 300 ml wody. W przypadku ekspresu ciśnieniowego to ilość kawy zastosowałbym taką jaką mamy w standardzie. W tym wszystkim jest jeszcze kwestia gustu. Możemy wyjść od standardowych 7 gramów i eksperymentować z ilością pod swoje kubki smakowe.
Czym mielić kawę?
Jedynym słusznym wyborem będą młynki żarnowe z regulacją, najlepiej płynną o jak największej dokładności. Jeśli chcemy przyrządzić dobrą kawę, bez odpowiedniego młynka nie uda się tego zrobić. Możemy zmielić oczywiście kawę młynkiem nożowym, jednak najczęściej z uwagi na wysokie obroty, nasze ziarna się przegrzeją. Nie uzyskamy również równej gradacji oraz pozbawieni będziemy, jakiejkolwiek kontroli, a więc za każdym razem nasza kawa będzie zmielona inaczej. Jeśli jesteście zmuszeni używać młynków nożowych, mielcie kawę krótkimi, pulsacyjnymi skokami, a w najbliższym czasie zaplanujcie zakup odpowiedniego urządzenia.
Obecnie na rynku dostępnych jest cała masa młynków żarnowych, a ich ceny wahają się od stu paru złotych do kilku tysięcy. Możemy wybierać do woli: młynki ręczne, elektryczne, z regulacją skokową i płynną, żarnem stalowym lub ceramicznym. Tak naprawdę ograniczeniem może być tu jedynie cena, jednak za kilka set złotych jesteśmy w stanie kupić naprawdę porządny młynek, który posłuży długie lata.
Zaryzykuję stwierdzenie, że młynek ważniejszy jest niż urządzenie, w którym zaparzymy świeżo zmieloną kawę i ma on dużo większy wpływ na jakość i smak otrzymanego naparu. Ponieważ mielenie kawy to jeden z najważniejszych elementów jej przygotowywania. Warto również zaopatrzyć się w dokładną wagę, dzięki której odmierzymy odpowiednie proporcje kawy i wody. Ktoś może zarzucić mi, iż przesadzam i że takie robienie kawy jest dla snobów, ale wielu doświadczonych kawoszy przyzna mi rację, bo wie jak wiele może zmienić takie „aptekarskie” podejście. To trochę tak jak z wykwintną potrawą lub dobrym ciastem, jeśli chcemy, aby było w punkt, twardo trzymamy się proporcji składników, właściwej temperatury przygotowania i przepisu. Dokładnie tak samo jest z kawą, jeśli chcemy uzyskać najwyższej jakości napój, powinniśmy pilnować proporcji.
Jak zmielić kawę bez młynka?
Bardzo często pytacie o to czym lub jak zmielić kawę ziarnistą bez młynka. Jak już wspominałem dobrej kawy nie da się przygotować bez młynka. W internecie można spotkać ancymonów, którzy chcą mielić kawę blenderem, ale uwierzcie mi, że nie tędy droga. Szkoda czasu, nerwów, a przede wszystkim blendera. Nie bez powodu młynki istnieją. Jak pewnie zauważyliście w podpunkcie wyżej przedstawiłem kilka modeli naprawdę wartych uwagi młynków (sami ich używamy), które znajdziecie w ofercie naszego sklepu.
Grubość mielenia kawy dostosowujemy do rodzaju parzenia
Kiedy znamy już właściwe proporcje i wiemy, ile zmielonej kawy potrzebujemy, warto zastanowić się, w jaki sposób zmielić nasze świeżo wypalone ziarna i czym. Zasada jest niezwykle prosta. Im dłużej trwa ekstrakcja, tym grubszy powinien być przemiał. Mamy już odmierzoną porcję świeżo palonych ziaren, mamy odpowiedni młynek, co teraz? Kolejny czynnik to właściwa gradacja mielenia. Wyjątkiem od tej reguły jest kawa parzona w tyglu, tu drobiny kawy powinny być jak najdrobniejsze, konsystencji mąki. Zobaczmy zatem, jak wygląda to w praktyce.
Jak zmielić kawę do kawiarki?
W przypadku mielenia kawy do kawiarki, makinetki (Moka) lub Aeropresu powinniśmy zachować średnią gradację. Żeby jakoś Wam to lepiej zobrazować to zmielona kawa powinna być nieco drobniejsza od kryształków cukru.
Jaka grubość mielenia kawy do ekspresu ciśnieniowego (kolbowego, automatycznego)?
Wedle zasady urządzenia te parzą kawę bardzo szybko, więc grubość mielenia powinna być na drobno. Zmielona kawa najlepiej jakby była wręcz gładka w dotyku. W przypadku ekspresu kolbowego warto odpowiednio ubić kawę w kolbie.
Jak mielić kawę do ekspresu przelewowego, dripa czy Chemex’a?
W przypadku kaw parzonych metodami alternatywnymi i przelewowymi kawę powinniśmy mielić na grubo, ale nieco drobniej niż w przypadku praski. Standardowo żeby Wam to zobrazować nieco lepiej gradacja kawy powinna przypominać piasek lub cukier.
Jak zmielić kawę do praski tzw. french press?
Kawa parzona w prasce, tzw. french press. Kawę mielimy grubo, jej konsystencja powinna przypominać gruboziarnisty piasek. Sitko praski powinno zatrzymać fusy.
Mielenie kawy do tygla
Kawa parzona w tygielku powinna być bardzo drobno zmielona, wręcz na miał.
Jak czyścić młynek?
Mielenie kawy z pewnością sprawi, że nasz młynek nie będzie należał do najczystszych. Jeżeli posiadamy ręczny młynek z ceramicznym żarnem należy go rozłożyć i wypłukać wodą. Po osuszeniu będzie gotowy do mielenia kolejnej porcji. Jeśli jednak posiadamy młynek elektryczny, sprawa nieco się komplikuje. Dość dobrym sposobem będzie tu zmielenie ziaren ryżu. Ryż nie jest tak tłusty, jak kawa i skutecznie oczyści nasze żarna z pozostałych na nich cząstek kawy.
Jak widzisz, właściwa regulacja młynka jest kluczowa i ma ogromny wpływ na smak naparu. Nie bój się eksperymentować! Kręć pokrętłem i sprawdź, jak wpływa to na smak Twojej Kawy. Napisz w komentarzu, jakie są efekty twoich eksperymentów, czy zawsze trzymasz się wytycznych, a może świadomie łamiesz zasady? Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij. Zapraszam Cię do śledzenia moich artykułów (najlepiej przy pomocy newslettera) pogłębiających kawową wiedzę. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej polub nasz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze i bądź na bieżąco!