Kawa z kawiarki – jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Kawiarka, kafetierka, moka, makinetka wynaleziona przez Alfonso Bialetti to specjalny czajniczek, w którym zaparzymy kawę, podobnie jak w ekspresie ciśnieniowym. Została wymyślona właśnie po to, aby każdy mógł cieszyć się pełną aromatu kawą jak z włoskiej kawiarni. Jak więc zaparzyć dobrą kawę w kawiarce?
Parzenie kawy w kawiarce – zasada działania
Zasada działania kawiarki jest bardzo prosta. Dolną część naczynia napełniamy gorącą wodą, następnie wkładamy sitko ze świeżo zmieloną kawą i zamykamy dzbankiem, skręcając całość. Stawiamy na palniku. Gotująca się woda przechodzi przez kawę pod ciśnieniem, a my uzyskujemy kawowy napar podobny w smaku i konsystencji do Espresso. Jest to wspaniałe i proste urządzenie, które często wykorzystujemy na swoich wyprawach do przyrządzenia aromatycznej, mocnej i wyrazistej kawy. Świetnie sprawdza się również w domowym zaciszu, a kiedy jest awaria prądu potrafi uratować życie 😉
Kawa z makinetki jest pełna smaku, aksamitna z wysokim body. Najchętniej używam do niej ziaren blendów jak Moka, Espresso, Crema lub singli z Brazylii, Kolumbii czy Salwadoru. Ziarna te cechuje zazwyczaj wysoka słodycz i aromat orzechów, migdałów czy czekolady. Taka kawa to idealny początek dnia lub przerwa w podróży.
Jak właściwie zaparzyć kawę w kawiarce?
Z pozoru zadanie wydaje się banalne, jednak trzymając się pewnych zasad, możemy znacznie poprawić smak naszej kawy.
To co, zaczynamy?
- Odmierzamy odpowiednią ilość kawy. Odpowiednią, czyli jaką?
Najlepiej wsypać ziarna do sitka kawiarki, dzięki temu odmierzymy właściwą ich ilość zgodnie z założeniami Pana Bialattiego, czyli jej twórcy. - Świeżo palone ziarna mielimy drobno, konsystencją powinny przypominać drobny cukier. Nie przesadzajmy jednak ze zbyt drobnym przemiałem. Zbyt drobne mielenie (konsystencja kakao) wydłuży czas ekstrakcji lub nawet zatka sitko co uniemożliwi prawidłowe parzenie.
- Zmieloną kawę wsypujemy do sitka, wyrównujemy palcem, usuwając nadmiar z brzegów, aby kawa nie dostała się pod uszczelkę. Nie ubijamy!
- Przefiltrowaną i przegotowaną, gorącą wodę wlewamy do dolnej części kawiarki, do wysokości zaworu ciśnieniowego. Nie należy wlewać mniej lub – co gorsza – więcej wody. Gorąca woda sprawi, że nasz napar będzie pozbawiony zbędnej goryczy i pełen smaku.
- Skręcamy kawiarkę z wyczuciem i stawiamy na ogniu. Wieczko kawiarki zostawiamy otwarte, aby móc obserwować początek procesu.
- Gdy zauważymy, że wytworzyło się już właściwe ciśnienie, a nasz napar zaczyna powoli napływać do górnego naczynia, zamykamy wieczko i czekamy od 30 do 120 sekund. Tu możemy pozwolić sobie na eksperymenty. W zależności od Twoich preferencji i użytych ziaren jedne kawy będą bardziej smakować Ci przy krótszym czasie parzenia, a inne przy dłuższym.
Poeksperymentuj z zegarkiem, kawiarką i Swoją ulubioną kawą. Efekty potrafią nie raz zadziwić. Życzę Ci udanych eksperymentów. Jeśli nie masz jeszcze swojej własnej Kawiarki to zajrzyj tutaj: Akcesoria do kawy
Kawa z kawiarki – dwa triki, które sprawią, że będzie jeszcze lepsza
- Wsyp ziarno do sitka, ułatwi Ci to odmierzenie odpowiedniej porcji kawy.
- Użyj, gorącej, przegotowanej wcześniej wody, a Twoja kawa z kawiarki osiągnie pełniejszy smak pozbawiony nadmiernej goryczy.
Zachęcam Cię do przedstawienia swoich odczuć smakowych i opinii w komentarzach pod tym wpisem.
Jeżeli jest on dla Ciebie wartościowy, podziel się z innymi wiedzą i udostępnij.
Z kawowym pozdrowieniem, Łukasz – Disco